Vodopád Skok a Pleso na Skokom

Prechádzka ku vodopádu Skok

Kvôli počasiu sme hľadali kratšiu túru v Tatrách a voľba padla na vodopád Skok. Turistiku začíname pri Štrbskom plese, odkiaľ pokračujeme po asfaltovej ceste, ktorá končí neďaleko hotela FIS a my vchádzame do lesa. Táto trasa je medzi turistami obľúbená a tak každú chvíľu niekoho stretávame. Chodník je len mierne strmý, ale nachádza sa na ňom veľa kameňov a koreňov stromov, preto si musíme dávať pozor pod nohy.

Cesta lesom nám zabrala približne 30 minút a v našom okolí je už viac menej kosodrevina, čo nám aj otvorilo výhľad na vodopád. Pravidelným tempom stúpame po skalách a za hodinu od hotela FIS už stojíme (resp. pózujeme) pod vodopádom.

Vodopád Skok je približne 30 metrov vysoký vodopád v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách. Vedie k nemu žltá turistická značka od Štrbského plesa. Vďaka ľahkej dostupnosti a peknému vzhľadu je hojne navštevovaný turistami.

Lesný chodník k vodopádu Skok
Výhľad takmer spod vodopádu
Vodopád Skok
Vodopád Skok

Pokračujeme ďalej okolo vodopádu

Pôvodne sme sa pri vodopáde chceli otočiť naspäť, ale máme dobrý medzičas a počasie sa aspoň na pohľad zlepšilo, takže pokračujeme po žltej značke ďalej smerom nad vodopád. Úsek okolo vodopádu je zaistený troma reťazami, ktoré je však pomerne jednoduché zvládnuť. Pomaly sa dostávame nad vodopád, kde nás víta Pleso nad Skokom.

Pleso nad Skokom leží v nadmorskej výške približne 1.800 metrov priamo nad vodopádom Skok. Pleso má rozlohu 0,74 ha a hĺbku 1,2 m. V minulosti dosahovalo takmer až 3 ha, čo z neho robilo najväčšie pleso v celej Mlynickej doline.

Pleso leží tesne pri skalnom prahu odkiaľ padá vodopád a preto máme výborný výhľad:

  • smerom „dole“ na juh je osada Štrbské pleso
  • západným smerom na hrebeň Solísk začínajúci (alebo končiaci) Predným Soliskom, ktoré je ľahko identifikovateľné vďaka krížu na jeho vrchole, ktorý odtiaľto pekne vidíme
  • na východnej strane vidíme hrebeň bášt so známymi vrchmi Patria alebo Satan
  • zo severnej strany celú dolinu „stráži“ dominantný Štrbský štít (aj keď nepatrí medzi najvyššie vrchy)

Od plesa sme najprv pokračovali ďalej, ale počasie sa začalo rýchlo zhoršovať, takže sme sa radšej rozhodli bezpečne vrátiť. Kebyže však pokračujeme ďalej hore dolinou, tak by sme prišli ku Kozím plesám, následne ku Capiemu plesu a potom prudkým stúpaním do sedla Bystrá Lávka, ktoré spája Mlynickú a Furkotskú dolinu, ktorou sa dá následne vrátiť naspäť ku Štrbskému plesu a tým dokončiť okruh.

Výhľad sponad vodopádu Skok
Pleso nad Skokom, v pozadí Štrbský štít
Okolité skalné steny
Pleso nad Skokom

Zhrnutie túry ku Vodopádu Skok a Plesu nad Skokom

Úsek Štrbské pleso – Vodopád skok je len mierne strmý a technicky jednoduchý, preto ho hravo zvládne aj menšie dieťa. Vodopád Skok vyzerá naozaj veľmi pekne a oplatí sa ísť sem aj len na otočku. Zdatnejší turisti si môžu túru predĺžiť ku Plesu nad Skokom, odkiaľ sú úžasné výhľady na tatranské končiare, ale aj na osadu Štrbské pleso.

Ako vyššie spomíname celá túra sa dá v prípade dobrého počasia naplánovať aj ako okruh zo Štrbského plesa s prechodom cez Bystrú Lávku (zaberie približne 5-6 hodín). Je potrebné naozaj dbať na počasie, pretože ani v Mlynickej a ani vo Furkotskej doline sa nenachádza žiadna chata, kde by sa dalo schovať pred búrkou. Vo Furkotskej doline je však možnosť pokračovať od smerovníka Škutnastá poľana po modrej značke na Chatu pod Soliskom.

Spiatočná cesta

Parametre trasy – Vodopád Skok & Pleso nad Skokom

  • Štart: Štrbské pleso, reštaurácia Koliba
  • Hlavný bod: Vodopád Skok
  • Koniec: Štrbské pleso, hotel FIS
  • Trasa: Štrbské pleso -> Vodopád Skok -> Pleso nad Skokom ->  Štrbské pleso
  • Vzdialenosť: 8,3 km (Mapy.cz) / 9,23 km (Strava)
  • Stúpanie: 423 m (Strava) / 490 m (Strava) 
  • Klesanie: 402 m (Strava) / 469 m (Strava) 
  • Čas: 3 hodiny (Mapy.cz) / 2 hodina a 30 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava 
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author