Bergamo – mesto príjemnej atmosféry a lacných leteniek

Bergamo je viac ako 100-tisícové mesto na severe Talianska v regióne Lombardsko. Leží necelú hodinu jazdy vlakom od Milána, ktoré je druhé najväčšie mesto celého Talianska. Pre mnohých Slovákov je známe najmä kvôli lacným letenkám priamo z Bratislavy, často ho turisti využívajú len ako prestupnú stanicu na ceste do Milána.

My sme si kúpili letenky za 59€ pre 2 osoby (v cene iba príručná batožina):

 • 8.5.2022 15:35 Bratislava – Bergamo
 • 11.5.2022 8:50 Bergamo – Bratislava

Tento krátky 4-dňový výlet sme sa rozhodli rozvrhnúť tak, že ubytovanie budeme mať v Bergame, pretože sú tam lepšie ceny ako v Miláne. 9. a 10. mája vyrazíme na výlety do Milána, resp. na Comské jazero a večer vždy strávime v Bergame.

Bergamo sa dá rozdeliť na 2 časti – rovina a kopec. Na rovine sa nachádzajú napríklad letisko, vlaková stanica alebo rozľahlé námestie s viacerými peknými stavbami, ktoré sa podľa google maps volá Piazza Giacomo Matteotti. Takisto sme si tu našli ubytovanie ALBERGO 900. Na kopci sa rozprestiera historická časť s jedinečnými uličkami a atmosférou.

Možností ako sa dostať do historickej časti je viacero. My sme využívali krátke (veľmi prudké) kamenné chodníky, takáto cesta do centra nám zabrala približne 20 minút.

Čo vidieť v Bergame?

Bergamo nemá nejakú veľmi slávnu stavbu, ktorej názov by poznal každý, má však výbornú atmosféru. Architektonicky zaujímavé stavby v dolnej časti nájdete v okolí Piazza Giacomo Matteotti. My sme nemali šťastie a v čase našej návštevy sa centrálna časť prerábala. Nachádzajú sa tu však napríklad:

 • Porto Nuova
 • Chiesa Prepositurale di Santa Maria Immacolata delle Grazie
 • Torre dei caduti
 • Nádherný výhľad smerom na historické centrum na kopci
Torre dei caduti s výhľadom na kopec
Porto Nuova a historické centrum na kopci opäť v pozadí
Hlavná vlaková stanica Bergamo

V historickej časti na kopci je najlepšie sa pomaly poprechádzať a vychutnávať si okolitú atmosféru. Určite odporúčame nevynechať:

 • Mestské hradby, ktoré ponúkajú nádherný výhľad
 • Porta San Giacomo – mramorová brána, ktorá je súčasťou hradieb
 • Piazza Vecchia Bergamo Alta a uličky v okolí
Palazzo Nuovo, fotené z Piazza Vecchia Bergamo Alta
Torre della Campanella a reštaurácia Dai Gustosi
Porta San Giacomo

Ubytovanie ALBERGO 900

Ako nocľah sme si vybrali hotel ALBERGO 900, ktorý leží v štvrti Santa Lucia priamo pod kopcom. Historické centrum je vzdialené približne pešo 20-25 minút, vlaková stanica 25 minút a pre fajnšmekrov letisko približne 1 hodinu a 15 minút (áno, my sme sa prešli). Celkovo nám okolie hotela prišlo ako kľudné, ani jednu noc nás nerušil hluk z ulice.

Priamo v ubytovaní je reštaurácia 900 Strati, kde boli podávané aj raňajky (formou švédskych stolov). Na obed/večeru sme tu neboli, takže kvalitu jedál hodnotiť nemôžeme, ale raňajky boli veľmi chutné.

Samotný hotel je vhodný pre menej náročných turistov. Izba je primerane veľká, čistá, má vlastnú kúpeľňu a samozrejme aj klimatizáciu. My sme mali aj balkón, ale nevieme potvrdiť, či sa jedná o štandard pre každú izbu. Na prespatie rozhodne môžeme odporúčať, ale Hilton neočakávajte.

Cena: 180€ / 3 noci / 2 osoby (raňajky v cene)

Oranžová = hlavná budova, tu sa podávali aj raňajky, Červená = vedľajšia budova, tu sme boli ubytovaní

Naše rady/tipy pre návštevu Bergama

 • Veľa ulíc a uličiek v historickom centre na kopci je z kameňa a preto neodporúčame na návštevu Bergama topánky s podpätkami.
 • Celkovo sme mali problém nájsť obchody so suvenírmi. V dolnej časti sme nenašli vôbec, na kopci 2 obchody s pomerne slabým výberom (a vysokými cenami :D).
 • Mestské hradby sa oplatí navštíviť počas dňa aj noci – naskytnú sa Vám totiž dva rozdielne výhľady.
 • Označovanie (validácia) vlakových lístkov nám prišlo ako menšia anarchia. Lístky sme kupovali v automatoch priamo na vlakovej stanici (Boli cca o 5% lacnejšie ako ponúkala stránka rome2rio). Na lístku je napísané, že ho je potrebné validovať pred nástupom do vlaku. Stroje na validáciu sa nachádzali pri východe zo stanice smerom na nástupištia, ich použitím asi nič nepokazíte, ale nám lístky validovali aj vlakoví sprievodcovia (Buď hodili autogram, alebo urobili dierku). Domácich sme dokonca videli robiť vlastnú validáciu – Vybrali pero a sami si vypísali dátum, čas odjazdu a podpísali sa 😀
Denný výhľad z hradieb
Nočný výhľad z hradieb

Krátke finančné zhrnutie – Bergamo

Celkový finančný plán výletu zverejníme v osobitnom článku, takže v tejto sekcii spomenieme len základné položky.

 • Letenky do Bergama: 59€ pre 2 osoby (len príručná batožina do 5kg)
 • Ubytovanie ALBERGO 900: 180€ / 3 noci / 2 osoby (raňajky + storno do 72 hodín pred príchodom v cene)
 • Večera v reštaurácii Dai Gustosi: 2x pizza, 2x pohár vína = 33€ (Odporúčame – chutilo nám)
 • Suveníry: Magnetky podľa veľkosti 2-4€, pohár 8€
Prechádzka po hradbách

Ďalšie články z nášho výletu do Lombardska

Hneď ako vyjde nový článok, tak ho tu prelinkujeme:

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 komentáre “Bergamo – mesto príjemnej atmosféry a lacných leteniek”