Zhrnutie 4-dňového výletu do Lombardska

Do Bergama sme prileteli 8.5. o 17:00 a odlietali sme 11.5. o 8:50, takže sme reálne mali na spoznávanie Lombardska dva celé dni + jeden večer. Podarilo sa nám navštíviť Bergamo, Miláno a Lago di Como. Podrobné články o týchto miestach už sú zverejnené na našom webe:

V tomto článku zhrnieme tento výlet ako celok a najmä priblížime, koľko nás to celé stálo.

Selfie pri Lago di Como

Bergamo vs. Miláno

Tieto dve mestá ležia iba 50 minút vlakom od seba, ale podľa nás sú úplne rozdielne. Hneď prvá vec, ktorá ich rozlišuje je, že Miláno je postavené na úplnej rovine. Naproti tomu Bergamo leží z časti na rovine, ale najkrajšiu historickú časť má v prudkom kopci (a tiež na ňom). Ďalší rozdiel je v pamiatkach. V Miláne sú známejšie stavby ako napríklad Duomo alebo Galleria Vittorio Emanuele II. Bergamo naproti tomu síce neponúka známe (instagramové :D) miesta, ale má výbornú atmosféru a taktiež je z jeho historických hradieb pekný výhľad. A v neposlednom rade Bergamo je celkovo o niečo lacnejšie ako Miláno.

S priateľkou sme sa zhodli, že ak by sme si mali vybrať, v ktorom z týchto dvoch miest chceme stráviť jeden deň, tak volíme Miláno. Na druhej strane, ak by sa jednalo o mesto, kde máme stráviť napríklad 3-4 dni, tak voľba padne jednoznačne na Begramo.

Lago di Como

Po Lago di Garda a Lago Maggiore sa jedná o tretie najväčšie jazero Talianska. Leží v zajatí hôr severne od Milána a Bergama. My sme tu strávili v podstate iba niekoľko hodín, čo je určite málo. Odporúčame minimálne 1 celý deň. Po jazere premáva verejná doprava aj veľa súkromníkov na kratšie vyhliadkové jazdy. Viac informácií o verejnej doprave po Comskom jazere nájdete TU.

Okolo jazera je veľmi veľa nádherných dediniek. Najviac odporúčané na návštevu sú Bellagio, Varenna, Menaggio alebo Lenno. My sme stihli iba Bellagio, ktoré leží v samom srdci jazera a je z neho pekný výhľad na každú stranu.

Na turistických mapách sme si všimli, že okolitými horami vedie veľa turistických trás, takže ak sa tu niekedy vrátime, tak pravdepodobne s turistickou výbavou.

Lago di Como (mesto Lecco)

Naše postrehy z výletu

  • Do historického centra Bergama je nutná vhodná obuv s normálnou podrážkou. Topánky na opätkoch by si tu obul len veľký odvážlivec, pretože chodníky sú z nerovnomerných kameňov.
  • Vchod na schody na strechu najznámejšej milánskej stavby Duoma je z vonku z ľavej strany. My sme sa s lístkami iba na strechu dostali zadarmo aj do vnútra katedrály, pretože sme nevedeli kadiaľ ísť a pri kontrole lístkov si nikto nevšimol, že máme iné lístky a pustili nás dnu. 😀
  • Lodné spojenia po jazere závisia od dátumu a dňa v týždni, preto odporúčame si naštudovať rozpis plavieb. My sme si nevšimli dátum a previezli sme sa zbytočne do mesta Lecco, odkiaľ lode premávajú do 28.mája iba v nedele a sviatky. Zachránilo nás miestne autobusové spojenie medzi mestami Lecco a Como, aspoň sme lepšie spoznali severotalianske krkaháje. Upozornenie: Lístok na bus sa nedal kúpiť u šoféra, ale na (priľahlej) vlakovej stanici v trafike.
  • Ak si kúpite lístky na vlak z automatu, tak je potrebné ich označiť pred nástupom do vlaku. Na väčšine staníc majú pri dverách označovače. V Miláne boli aj na začiatku každého nástupištia. Keď nenájdete označovať, tak nezúfajte lístok Vám môže validovať aj vlakový sprievodca – jeden nám dal podpis, druhý spravil dierku. Domácich sme videli si lístky označiť aj svojpomocne – napísali, o ktorej mal vlak odchod a podpísali sa 😀
  • V meste Lecco pri Lago di Como majú super verejné WC. Zaplatíš 1€ a časovač odpočítava 15 minút – čo sa stane potom som našťastie nezistil 😀

Koľko nás to celé stálo?

Cestovali sme dvaja, čiže všetky sumy sú uvedené na 2 osoby. Na konci článku sme výslednú sumu podelili a vyšla nám približná cena na 1 osobu. Na cestách sa snažíme nemíňať zbytočne veľa, na druhej strane nejaké to dobré talianske jedlo sme si museli dať 🙂

Letenky: 59€ (iba príručná batožina)

Ubytovanie: 180€ na 3 noci (Link na hotel ALBERGO 900 – raňajky v cene)

Jedlo a pitie: celkovo 134€

Cestovanie po Lombardsku: celkovo 108,80€

  • vlak Bergamo – Miláno (spiatočné lístky): 22,40€
  • vlak Bergamo – Lecco (jednosmerné lístky): 7,40€
  • bus Lecco – Como (jednosmerné lístky): 7€
  • loď Como – Bellagio (spiatočné lístky – kupované osobitne ako jednosmerné): 58,40€
  • vlak Como – Bergamo (jednosmerné lístky): 13,60€

Vstupné Duomo: 22€

Suveníry: 60€

SPOLU: 563,80€ pre 2 osoby => 281,90€ pre 1 osobu

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 komentáre “Zhrnutie 4-dňového výletu do Lombardska”