Miláno – jednodňový výlet do mesta módy

Miláno má približne 1,4 milióna obyvateľov, čo z neho robí druhé najväčšie mesto Talianska. Nachádza sa na severe krajiny v regióne Lombardsko a napriek blízkostí Álp sa rozprestiera na úplnej rovine. Miláno je hlavné ekonomické centrum Talianska. Nie nadarmo sa hovorí, že za každý kostol v Ríme je v Miláne jedna banka alebo iná finančná inštitúcia.

Miláno je zároveň jedným z najobľúbenejších turistických cieľov v Taliansku, často sa dokonca porovnáva jeho návštevnosť s Rímom. Keď sme pozerali rôzne tipy, čo vidieť v Miláne, tak sme sa pomerne často stretávali s názorom, že na návštevu toho mesta stačí 1, prípadne 2 dni, čo sa nám zdalo málo. Po jeho návšteve však môžeme skonštatovať, že sme v ňom strávili 1 deň a to nám bohato stačilo.

Milánske highlighty alebo Čo sme videli v Miláne

Duomo – Milánsky dóm

Duomo je gotická katedrála a zároveň najznámejšia stavba celého Milána. Stavala sa od 14. po 16. storočie a je druhou najväčšou katedrálou v Taliansku po Bazilike svätého Petra, ktorá sa však nachádza vo Vatikáne, čo je suverénny štát a teda môžeme Duomo považovať za talianske číslo 1.

Katedrálu je možné navštíviť, lístky sa predávajú online na presný čas (30 minút). Je možnosť výberu z viacerých variantov – návšteva vnútra katedrály, výstup na strechu (výťah/schody), múzeum, archeologická časť. Pre lepšiu predstavu uvádzame ceny niektorých vstupeniek:

 • všetko spolu: 20€
 • vnútro katedrály: 5€
 • strecha (výťah): 14€
 • strecha (schody): 10€
 • viac informácií o lístkoch TU

My sme si zakúpili lístok na strechu po schodoch, ale omylom sme sa dostali aj do vnútra katedrály (2x nám kontrolovali lístky a nikto nám nepovedal, že ideme zle :D). Vnútro Duoma odporúčame najmä pre veriacich a tiež milovníkov umenia, alebo ak sa chce niekto schovať pred silnými letnými horúčavami. (Upozornenie: Na vstup je potrebné mať zahalené ramená).

Vstup na schody, ktoré vedú na strechu je zvonku z ľavej strany. Už po pár minútach sme vyšli na prvú strechu na ľavej strane katedrály, ktorá ponúka výhľad na časť Milána, ale najmä na samotnú stavbu. Následne je potrebné prekonať ešte niekoľko schodov na samotný vrchol katedrály. Priznáme sa, že sme ostali sklamaní, pretože sme očakávali lepší výhľad. Zo strechy je však výhľad prevažne len na severnú časť Milána a čiastočne na juh, tu však prebiehala rekonštrukcia. Samotné námestie pred Duomom napríklad nevidno vôbec.

Pred katedrálou je námestie Piazza del Duomo, odkiaľ sa dá pekne odfotiť celé Duomo, preto sa jedná o asi najpreplnejšie miesto v Miláne. V strede námestia stojí socha Viktora Emanuela II., prvého kráľa zjednoteného Talianska. Viktor Emanuel II. sedí na koni a pozerá sa smerom doľava, kde stojí najznámejšie talianske nákupné centrum Galleria Vittorio Emanuele II.

Galleria Vittorio Emanuele II

Jedná sa o obchodné centrum s predajňami luxusného oblečenia ako napríklad Gucci, Prada, Dior alebo Louis Vuitton. Tiež tu nájdete niekoľko drahých reštaurácií alebo kaviarní. Samotná stavba bola postavená (dokončená) ešte v roku 1877. Galéria je dlhá približne 200 metrov a má naozaj vysoké stropy. Najvyšší bod má podľa Wikipédie výšku 40 metrov.

Castello Sforzesco, Parco Sempione a Arco della Pace

Castello Sforzesco je hrad v centre Milána postavený v roku 1370 na obranu mesta. Dnes sa v hrade nachádzajú múzeá a galérie s dielami od Michelangela Buonarottiho alebo Leonarda da Vinciho. Hrad je vzdialený približne 15 minút chôdze od námestia Piazza del Duomo.

Za Castello Sforzesco sa rozprestiera veľký park Sempione s rozlohou takmer 40 hektárov. Ideálne miesto na oddych a ukrytie sa pred silnými slnečnými lúčmi. V strede parku je menšie jazierko s mostom Malých morských víl. Priamo v parku sa nachádza niekoľko kaviarní a reštaurácií. Na opačnom konci od hradu park ohraničuje Arco della Pace – víťazný oblúk.

Naviglio Grande a Naviglio Pavese

Naviglio Grande je kanál spájajúci rieku Ticino s prístavom Darsena. Jedná sa o najdôležitejší milánsky kanál vybudovaný pravdepodobne v roku 1157. Kanál lemujú uličky s nespočetným množstvom reštaurácií. O niekoľko desiatok metrov vedľa sa nachádza ešte druhý (veľmi podobný) kanál Naviglio Pavese. Naviglio Grande a Naviglio Pavese sú približne rovnako vzdialené od Duoma a od Castello Sforzesco. Pešo sa sem dostanete za 30 minút.

Darsena

Kam ešte odporúčame ísť, keď máte viac času?

Stadio Giuseppe Meazza (San Siro)

San Siro je najznámejší taliansky štadión s kapacitou okolo 80 000 miest. Je domovským stánkom pre oba ikonické milánske kluby – Inter Miláno a AC Miláno.V roku 1934 sa tu odohrali aj MS vo futbale.

Štadión sa nachádza mimo centra Milána. Trasa Duomo – San Siro zaberie pešo už o niečo viac ako 1 hodinu. Ako dopravu k štadiónu sa teda viac oplatí využiť verejnú dopravu, napríklad metro (zastávka San Siro Ippodromo).

Ďalšie miesta, ktoré stoja za zváženie

 • Indro Montanelli Garden – verejné záhrady, ktoré sa dajú navštíviť pri ceste z hlavnej vlakovej stanice do centra mesta
 • Basilica di Sant’Ambrogio – románsky kostol
 • Basilica San Lorenzo Maggiore – ranokresťanský kostol
 • Museo del Duomo di Milano – múzeum Duoma (Milánskej katedrály)
 • Terrazza Duomo 21 – kokteilový bar (nič moc hodnotenie) s terasou s výhľadom priamo na Duomo
Hlavná vlaková stanica

Koľko stál 1-dňový výlet z Bergama do Milána?

 • Vlak Bergamo – Miláno a späť: 22€ / 2 osoby (jednosmerná cesta trvá cca 50 minút)
 • Obed San Lorenzo Osteria Bistrot: 1x lasagne, 1x tagliatelle alla bolognese, 2x pivo: 45€
 • Duomo vstupné (strecha po schodoch): 22€ / 2 osoby
 • Suveníry: pohár 8€, magnetky (blízko vlakovej stanice 3€/kus alebo 5€/2kusy, v centre 4€/kus alebo 10€/3kusy)

Ďalšie články z nášho výletu do Lombardska

Hneď ako vyjde nový článok, tak ho tu prelinkujeme:

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 komentáre “Miláno – jednodňový výlet do mesta módy”