San Maríno – návšteva u európskeho trpaslíka

San Maríno (cca 34 000 obyvateľov) je piaty najmenší štát na svete. Leží v severnej časti Talianska, ktoré je teda jeho jediným susedom. Hlavné mesto sa volá rovnako San Maríno. Tento štát síce nepatrí do EÚ, ale s Talianskom vytvoril colnú a menovú úniu, takže sa tu tiež platí eurom.

San Maríno považujeme za 1-dňovú destináciu. Drvivá väčšina turistov tu nie je ubytovaná, ale len prišli na výlet z okolitých talianskych miest. Za najpravdepodobnejší východiskový bod je považované letovisko Rimini, ale dá sa tu odskočiť aj pri návšteve Bologne alebo samozrejme počas tripu po Taliansku.

Ako sa dostať do San Marína z Rimini?

Z Rimini premáva počas letnej sezóny každodenne autobus spoločnosti Bonelli Bus. V samotnom Rimini má 4 zastávky(viď obrázok nižšie), z ktorých hlavná zastávka je pri vlakovej stanici (Stazione FS – Hotel Napoleon). Lístky je podľa ich webu možné kúpiť priamo v autobuse alebo v turistickom infocentre na vlakovej stanici(Tu sme kupovali aj my).

Rovnako ako v Rimini, tak aj v San Maríne stojí autobus na viacerých zastávkach, pre turistov je najlepšou voľbou konečná zastávka (Parkovisko P 1A). Jednosmerný lístok Rimini (Hotel Napoleon) – San Marino (P 1A) stojí 6€. Z parkoviska sa dá potom pokračovať do centra pešo (max 10 min.) alebo sa odviezť „vláčikom“ (2€). Alternatívna možnosť je vystúpiť v Borgo Maggiore a vyviezť sa lanovkou až do centra San Marína ku Palazzo Pubblico. Túto možnosť sme nevyužili, ale podľa webstránky San Maríno for All jednosmerný lístok stojí 2,80€ a spiatočný 4,50€.

Čo vidieť v San Maríne?

San Maríno (mesto) je malé a najviac sa oplatí túlať jeho uličkami, obdivovať architektúru a užívať si výhľad. Najznámejšia atrakcia sú Tre Torri di San Marino – tri ikonické sanmarínske veže (výborné vyhliadkové miesta). Zvyčajne sú otvorené prvá a druhá veža, počas našej návštevy (22.6.2022) však prebiehala rekonštrukcia druhej veže a teda bola zatvorená. Tretia veža je vzdialenejšia a vstup do jej vnútra nie je povolený. Prístupový chodník k nej má už viac turistický charakter a preto nie je vhodný pre turistov v žabkách alebo s kočíkom. (Pozn. Za vstup do veží sa platí vstupné). Zaujímavosť: Druhá veža, ktorá sa nazýva Cesta, leží na Monte Titano (756 m n. m.), čo je najvyšší vrch San Marína.

V samotnom centre San Marína stojí jedna krajšia historická budova ako druhá. Spomenieme preto len niektoré, ako Palazzo Pubblico – slávna budova, ktorá je sídlom mestskej správy alebo Monumento a Bartolomeo Borghesi – pamätník, ktorý sme si popravde ani nevšimli, ale v jeho okolí sú hradby, z ktorých je pekný výhľad široko ďaleko.

Pallazo Pubblico
Horná stanica lanovky a Monumento a Bartolomeo Borghesi
Výhľad z hradieb
Busto di Giuseppe Garibaldi a Hotel Titano
Chiesa di San Quirino

Keďže je San Maríno malinké, tak popri spoznávaní tohto mesta sa oplatí nájsť čas na dobrý obed alebo kľudne len kávu. Reštaurácií tu je naozaj veľa, my sme si vybrali Ristorante Spingarda – najmä vďaka peknému výhľadu z terasy. Ak chcete sedieť na okraji s najlepším výhľadom na okolie, tak odporúčame si miesto vopred rezervovať, lebo počas obeda budú pravdepodobne najlepšie miesta obsadené.

Naše rady pre návštevu San Marína

  • San Maríno je maličké a na jeho návštevu stačí pár hodín. Ak máte k dispozícií celý deň, tak určite Vám ostane čas na posedenie v reštaurácií
  • Väčšina uličiek je z kameňa, preto odporúčame si dať na nohy lepšiu obuv
  • V lete je v San Maríne samozrejme veľké teplo a za celý čas sa nám podarilo nájsť len 1 supermarket, kde by sa dala kúpiť voda za normálnu cenu. Voda sa dá tiež kúpiť v miestnych reštauráciách alebo baroch, ale je niekoľko násobne drahšia. Podľa nás je najrozumnejšie zobrať si jednu väčšiu fľašu so sebou už z Rimini a priebežne ju dopĺňať pri miestach z voľne tečúcou pitnou vodou, ktorých je v San Maríne veľa.
  • V meste sa nachádza pomerne dosť verejných WC, väčšina z nich je spoplatnených sumou 0,5€ a prístroje nevydávajú (vedľa sa však takmer vždy nachádza aj prístroj na rozmenenie 1 a 2€ mincí). WC pri parkovisku P 1A je zadarmo (Je potrebné zviesť sa k nemu výťahom).
  • Na internete sa často dočítate, že San Maríno (štát) je jedna z najmenej navštevovaných krajín Európy. Toto tvrdenie je pravdivé, avšak dosť skresľuje, pretože sa zároveň jedná o jeden z najmenších štátov sveta (61,2 km²). Navyše drvivá väčšina turistov smeruje pri návšteve San Marína len do jeho hlavného mesta, takže v lete sa pripravte na uličky plné turistov. Zaujímavosť: Najväčším mestom San Marína nie je jeho hlavné mesto San Maríno (4 300 obyvateľov), ale Serravalle (8 700 obyvateľov).

Ďalšie články z našej dovolenky v Rimini

Hneď ako vyjde nový článok, tak ho tu prelinkujeme:

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *