Obľúbený miestny okruh z Višňového cez Hoblík

Hoblík (934 m n. m.) je vrch v Lúčanskej Malej Fatre. Týči sa mimo hlavného hrebeňa nad obcami Višňové a Stráňavy v okrese Žilina. Pre väčšinu Slovákov sa jedná o úplne neznámy vrchol, naopak pre miestnych ide o obľúbený turistický cieľ.

Auto nechávame na provizórnom parkovisku na konci obce Višňové, odkiaľ sa vydávame širokou lesnou cestou. Trasa nie je značená a preto využívame Mapy.cz v kombinácií s mapami v aplikácií Strava. Po pár minútach križuje cestu veľmi vysoké napätie a práve v tomto bode odbočujeme doľava. Najprv sme si neboli istí, či sme odbočili správne, pretože sklon chodníka prevyšuje 30%, ale pohľad do máp nás ubezpečil, že máme pokračovať.

Chodník pokračuje prudko doľava
Valientov diel

Chodník lesom s častými odbočkami na vyhliadky

Toto stúpanie vedie popod drôty napätia a teda sa nám aj otvára prvý výhľad smerom na Valientov diel a tiež na Dolnú a Hornú roveň, kadiaľ vedie modrá turistická značka na Minčol (viac sa dočítaš v našom článku Z Višňového na Minčol v Malej Fatre). Sklon chodníka sa veľmi jemne zmierňuje a my vchádzame do lesa. Pomedzi stromy je vychodených viacero trás. Niektoré vedú rovno hore, iné vyzerajú ako zvyšky serpentín.

Je druhá polovica marca a ráno v rádiu hlásili, že nad 800 m n. m. je ešte súvislá snehová prikrývka. Práve sa nachádzame zhruba na tejto hranici a po snehu ani stopa. Hoblík je prevažne zalesnený, ale z juhozápadu ho tvoria vysoké skalné steny. Zhruba od vyššie spomínaných 800 metrov sú z chodníka každú chvíľu odbočky smerom na rôzne vyhliadkové body. Výhľad je viac-menej stále rovnaký, prevažne vidíme Dolnú a Hornú roveň, postupne sa však ukazuje aj malofatranský Minčol. Tesne pod vrcholom Hoblíka prichádzame ku posedeniu s ohniskom a dokonca tu je aj nanosené drevo. My tento posed využívame len na čajovú prestávku a zateplenie sa, pretože prudké stúpanie už konečne skončilo a pokračujeme na najvyšší bod.

Dolná a Horná roveň
Valientov diel a rozostavaná diaľnica úsek Lietavská Lúčka – Tunel Višňové
Posedenie

Prekvapivý výhľad z Hoblíka

Vrchol je vlastne skalnaté bralo, odkiaľ je výhľad na všetky kopce, ktoré sme už videli cestou. Vidno však aj iné kopce, napríklad lokálne známe Čipčie (viac info v našom článku Čipčie – menej známy vrchol nad obcou Turie neďaleko Žiliny) alebo Polom, ktorý je ľahko identifikovateľný už z veľkej diaľky, pretože na jeho svahoch je obrovský kameňolom a na vrchole stojí pamätník 1. Československého armádneho zboru. Čo nás však prekvapilo suverénne najviac je výhľad na Krivánsku Malú Fatru – konkrétne na Suchý, Biele skaly, Stratenec, Malý Fatranský Kriváň a úplne zozadu vytŕča Veľký Rozsutec. Boli sme prekvapení až tak, že sme to zabudli odfotiť 🙂

Minčol, vzadu vysielače na Krížave a Veľkej lúke
Výhľad na Dolnú a Hornú roveň, vedľajší hrebeň kadiaľ vedie turistická značka na Minčol

Kým na Hoblík sme vystúpili zo severozápadu, tak na spiatočnú cestu využívame juhovýchodný smer. Tadiaľto zostúpime do Višňovskej doliny, ktorá nás dovedie naspäť ku autu. Na ceste domov sme sa ešte zastavili v dedine kúpiť výborné Višňovské syrové nite ako odmenu za dnešnú aktivitu.

Zhrnutie túry na Hoblík

Túra na Hoblík sa dá v skratke opísať ako „prudko hore a prudko dole“. Jedná sa o kopec, kvôli ktorému sa neoplatí cestovať cez pol republiky, ale naopak pre ľudí z okolia je to dobrá voľba na aktívne strávenie víkendu. Celý okruh je vhodný aj pre štvornohých domácich miláčikov. Kto má viac času, tak sa môže dlhšie zdržať aj na posedení tesne pod vrcholom.

My sme túru absolvovali bez paličiek, ale rozhodne odporúčame si ich so sebou zobrať – určite by sme ich využili. Spiatočná trasa juhovýchodným smerom križuje miestne traily, kde hrozí stret s cyklistami, takže odporúčame byť obozretný. A na záver už len dodáme, že parkovisko nie je označené na Mapy.cz, ale napríklad v Google Maps ho nájdete jednoducho.

Parametre trasy – Okruh cez Hoblík

  • Štart: Višňové – parkovisko na Minčol
  • Hlavné body: Hoblík (934 m n. m.)
  • Koniec: Višňové – parkovisko na Minčol
  • Trasa: Parkovisko -> Hoblík -> Parkovisko
  • Vzdialenosť: 3,2 km (Mapy.cz) / 3,86 km (Strava) 
  • Stúpanie: 380 m (Mapy.cz) / 419 m (Strava) 
  • Klesanie: 380 m (Mapy.cz) / 419 m (Strava)
  • Čas: 1 hodina a 40 minút (Mapy.cz) / 1 hodina a 30 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Nie je k dispozícii žiadny popis.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *