Rozhladne na Slovensku – Terchovské srdce

Najlepší výhľad na okolie je z vtáčej perspektívy. Keďže človek nevie lietať, rozhodol sa stavať rozhľadne, ktoré tiež ponúkajú úžasné výhľady na okolie. Na Slovensku máme veľa rozhľadní a nové neustále pribúdajú. Veľa z nich som navštívil, či už s kamošmi alebo s Ivkou. Preto som sa rozhodol napísať o každej rozhľadni, ktorú som navštívil krátky článok. Ako bonus som pridal aj vlastné hodnotenie (0-najhoršie, 10-najlepšie).

Terchovské srdce je jedna z najviac ospevovaných rozhľadní na Slovensku, pravidelne sa umiestňuje v rôznych rebríčkoch najkrajších rozhľadní. Je pomerne ľahko dostupná, takže každý ju môže navštíviť a urobiť si svoj vlastný názor.

  • Kraj: Žilinský
  • Obec: Terchová
  • Pohorie: Kysucká vrchovina
  • Výška: 30 metrov
  • Naše hodnotenie:
    • Ivka – 8 bodov
    • Miky – 5 bodov
  • Mapa našej trasy
Terchovské srdce

Terchovské srdce sa nachádza na vrchu Oblaz priamo nad obcou Terchová, 30 minút jazdy autom zo Žiliny. Výstup je najlepšie začať pred supermarketom Lidl, trasa kopíruje modrú turistickú značku, z ktorej sa približne v polovici odpája. Túra alebo skôr prechádzka nie je obtiažná a trvá približne 20 minút. V niektorých článkoch na internete sme sa dočítali, že je vhodná aj pre kočíky alebo invalidný vozík. My s týmto tvrdením nesúhlasíme, pretože záverečný úsek je pomerne prudký a môže narobiť problémy nielen pri ceste nahor, ale aj naspäť.

Rozhľadňa má výšku 30 metrov a obsahuje 3 vyhliadkové plošiny. Na druhej plošine sa nachádzajú informačné tabule, ktoré pomenúvajú okolité kopce. Najlepší výhľad je však z tretej, najvyššie položenej plošiny.

Vrch Oblaz, na ktorom je rozhľadňa postavená, sa nachádza v pohorí Kysucká vrchovina, naše pohľady odtiaľto však smerujú najmä na susediace pohorie Malá Fatra. Medzi najznámejšie vrchy, ktoré môžeme vidieť patria Malý a Veľký Rozsutec alebo Poludňový grúň. Najbližšie k nám sa týčia Boboty a Sokolie, ktoré zakrývajú výhľad na iné vrchy hlavného hrebeňa Malej Fatry.

Panoráma z rozhľadne

Moje hodnotenie – 5 bodov

Terchovské srdce

Väčšina ľudí túto rozhľadňu chváli a často ju radia medzi najkrajšie na Slovensku. Terchovské srdce som navštívil už pár-krát a rozhodol som sa udeliť iba 5 bodov, pretože mňa osobne sklamal výhľad.

Očakával som, že z rozhľadne, ktorá sa nachádza v podstate na vstupe do Malej Fatry, bude pekný výhľad na hrebeň Malej Fatry. Avšak ako spomínam vyššie v článku, výhľad na hlavný hrebeň z veľkej časti zakrývajú Boboty a Sokolie.

Rozhľadňa podľa mňa trpí pre svoju nízku polohu. Nachádza sa len pár minút od centra Terchovej a všetky kopce naokolo sú oveľa vyššie a tým veľmi znižujú dohľad z rozhľadne.

Samotná stavba je však pekná a minulé leto som si všimol aj bufet s posedením vedľa rozhľadne. Jej nízka poloha je pre mňa osobne negatívom, avšak pre rodiny s deťmi alebo neturistov je to určite pozitívum. Rozhľadňu preto odporúčam navštíviť a vytvoriť si vlastný názor. Ja budem veľmi rád, keď si prečítam dole v komentároch, prečo so mnou súhlasíš alebo naopak prečo nie.

Terchová je veľmi pekná obec, kde okrem návštevy rozhľadne odporúčam prejsť sa aj ku soche Juraja Jánošíka. Za najväčšie plus tejto dediny jednoznačne považujem to, že je výborným východiskovým bodom pre mnoho turistických trás v Malej Fatre, o tom už ale v inom článku.

About Post Author