Rím – Deň 2

Včera sme strávili celý deň spoznávaním pamiatok Ríma, dnes pozrieme, čo sme včera nestihli, ale najmä navštívime Vatikán. Uvidíme pápeža?

Ráno prebieha rovnako ako včera, akurát s tým rozdielom, že dnes máme check-out. Balíme veci do ruksakov a vyrážame do centra Ríma. Cesta opäť trvá večnosť, ale už sme vedeli, čo nás čaká, takže len poctivo sedíme v autobuse a čakáme. Náš dnešný hlavný cieľ je jasný, ideme sa pozrieť do Vatikánu. Zvyšný program prispôsobíme podľa toho, koľko nám ostane času. Odlet máme až o pol 9 večer. Pri vstupe do Vatikánu nás hneď privítala kontrola. Dôvod sme zistili hneď po vstupe na námestie, pred Bazilikou svätého Petra sa nachádza pápež a má príhovor. Išli sme sa teda opýtať, ako to je so vstupom do kupoly. Zisťujeme, že vstup do kupoly, ale aj samotnej baziliky, bude umožnený až keď pápež skončí príhovor, čo by malo byť približne o 1 poobede. Je približne pol 11 a rozmýšľame ako upravíme náš dnešný program. Urobili sme pár fotiek na námestí a rozhodli sme sa ísť pozrieť na Castel Sant’Angelo – Anjelský hrad. Cesta z námestia sv.Petra k tejto pamiatke trvá len 10 minút, takže za chvíľu sme pri vstupnej bráne. Jedná sa o mohutnú kruhovú stavbu, ktorá sa nachádza priamo na nábreží rieky Tiber. Predtým ako sa pôjdeme pozrieť dnu, ešte ideme na priľahlý most, z ktorého je pekne vidno celú stavbu. Obaja sme si zapózovali s hradom a vraciame sa naspäť. Pred pokladňou je menší rad ľudí, ale čakanie nám zaberie maximálne 10 minút. Pri prehliadke hradu neustále chodíme v kruhoch a pritom pomaly stúpame. Z každej časti hradu je výhľad na inú časť Ríma a čím sme vyššie, tým je tento výhľad krajší. Najvyšší bod, kam sa dá pri prehliadke dostať, je terasa, z ktorej je fakt úžasný výhľad na Vatikán, ale aj celý Rím. Nepozeral som na hodinky, koľko času sme tu strávili, ale určite to bolo dosť veľa 😀

Castel Sant’Angelo
Výhľad z Castel Sant’Angelo

Je približne práve poludnie a preto nasledujúca zastávka je jasná – obed. Včera sme mali cestoviny, dnes je čas na pizzu. Vyberáme si najbližšie dobre hodnotenú pizzériu a tou je Ristorante Porta Castello. Objednávame si 2 pizze a 2 pivá, neviem presne názov pizze, ale čo obsahovala je vidno na fotke. Chuťou bola výborná, ale musím priznať, že v priamom súboji so včerajšími cestovinami prehrala u mňa a aj u Ivky. Naše žalúdky sú spokojné a my môžeme pokračovať naspäť do Vatikánu. 

Pri vstupe na námestie nás už nikto nekontroluje, môžeme rovno ísť do baziliky kúpiť lístky do kupoly (predávajú sa iba dnu v bazilike). Stojíme teda už pri pokladni a kupujeme lístky za 8 eur na schody do kupoly. Cesta sa dá skrátiť výťahom približne do polovice, stojí to 10€. Tu musím prezradiť ešte jeden malý detail, ktorý som zamlčal. Pred vstupom do baziliky je kontrola a teda sú tam kolóny, my sme tam strávili niečo okolo 2 hodín, v najhlavnejšej sezóne to môže byť kľudne aj dvojnásobok.
Ale teraz už spokojne kráčame po kruhovom schodisku smerom do kupoly. Táto cesta pocitovo trvá večnosť, neustále sa točíme v kruhu. Upozornenie: Cesta je jednosmerná (cesta dole ide inakadiaľ), preto výstup sa nedá len tak prerušiť a vrátiť sa dolu (ľuďom s klaustrofóbiou neodporúčam).
Konečne sme na vrchole, pár minút si nechávame na vydýchanie a následne už hľadáme dobré miesto na fotenie. Z kupoly je dobrý výhľad na všetky strany, najviac ľudí sa ale zdržiava v časti, odkiaľ je pekný výhľad na námestie sv. Petra. Aj nám sa tam podarilo na chvíľku dostať a urobiť fotky s nami aj bez nás. Keďže v kupole je málo miesta, tak tu netrávime extra veľa času a už pomaly schádzame dole druhým schodiskom, ktoré je ale rovnako točené ako to prvé – máme déjà vu. Cesta smerom dole končí priamo v bazilike a preto smerom von, ešte prejdeme a pofotíme aj celú baziliku.

Námestie svätého Petra
Vatikán

Opúšťame Vatikán smerujeme k posledným 2 zastávkam pred odchodom na letisko. Tou prvou je Piazza di Spagna, čo v preklade znamená Španielske námestie, ktoré je známe najmä vďaka 135 schodom, ktoré vedú ku kostolu Trinità dei Monti. Toto schodisko sa volá podobne ako námestie – Španielske schody. Mimochodom včera sme odtiaľto išli metrom smerom na hotel, ale už sme boli takí unavení, že sme si povedali, že sa tu radšej zastavíme až dnes a lepšie si to tu obhliadneme. Opäť robíme pár fotiek a kráčame schodmi smerom nahor ku poslednej zastávke a tou je park Villa Borghese. Už nás tlačí čas a tak v parku vyberáme len jednu zastávku a tou je Temple of Asclepius. Už z názvu je jasné že sa jedná o chrám, ktorý sa nachádza navyše na brehu jazierka a práve preto sme si ho vybrali. Svižným tempom kráčame cez pol parku, robíme naše posledné fotky z Ríma a už smerujeme do najbližšej stanice metra, odtiaľ do stanice Tiburtina, kde nás čaká prestup na vlak a cesta na letisko. Všetko sme včas stihli a už čakáme na let domov. Ďalší parádny výlet úspešne za nami. Kam to bude nabudúce?!

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *