Východná Vysoká (2 429 m n. m.) je štvrtý najvyšší voľne dostupný vrchol Slovenska. Poskytuje výhľad zblízka na Gerlachovský štít, na severnú časť Tatier, ale v diaľke vidno aj iné vysoké vrcholy ako Lomnický alebo Ľadový štít.
Sedlo Prielom (2 290 m n. m.) je významné sedlo v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier, cez ktoré sa dá prejsť exponovaným terénom z Bielovodskej do Veľkej Studenej doliny (alebo naopak).
Zo Starého Smokovca na Poľský hrebeň
Keďže sme sa do Tatier dopravili autom, tak dnešná túra je okruh so štartom (aj cieľom) v Starom Smokovci. Odtiaľto začíname po žltej turistickej značke, ktorá vedie prevažne lesom a sprevádza nás až do Velickej doliny. Pri smerovníku Velická poľana vymeníme žltú značku za zelenú a už o pár minút nás čaká prvá dlhšia zastávka a tou je Sliezsky dom. Tento horský hotel je na veľmi dlhú dobu naša posledná možnosť dokúpiť vodu alebo niečo pod zub.
Od hotela pokračujeme okolo Velického plesa s výhľadom na Velický vodopád. Po ľavej strane nás celý čas sprevádza masív Gerlachu. Prechádzame popod skalný útes nazývaný „Večný dážď“, pretože z neho prakticky počas celého roka tečie/kvapká voda (samozrejme okrem zimy, keď zamrzne).
Stúpaním okolo Večného dažďu sa dostávame na ďalšiu úroveň Velickej doliny, kde sklon chodníka opäť zmiernie. Po pravej strane máme ďalší známy slovenský vrchol – Bradavica. Pomaly prichádzame do záverečnej časti Velickej doliny, kde ešte obchádzame Dlhé pleso a následne nás už čaká mierne exponované stúpanie na Poľský hrebeň (2 200 m n. m.).
Najvyšší bod dnešnej túry – Východná Vysoká
V tomto sedle sa nám otvorí výhľad do severnej časti Tatier. Konkrétne do Litvorovej doliny, ktorá je výbežkom Bielovodskej doliny. My sa tu však dlho nezdržiavame a pokračujeme po hrebeni (žltá značka) ešte o 230 výškových metrov vyššie na Východnú Vysokú. Cesta z Poľského hrebeňa zaberie približne 1 hodinu. Tento kopec si pamätáme ako jeden z menej navštevovaných. Avšak asi sa to už zmenilo, pretože v čase našej návštevy bola na vrchole totálna „plnka“.
Rozhodli sme sa tu chvíľu ostať a pokochať výhľadom. Okrem (na začiatku) spomínaných štítov ako sú Gerlachovský, Lomnický alebo Ľadový, vidíme aj Bradavicu alebo Slavkovský štít. Pod nami smerom na východ je tiež dobre vidno našu dnešnú druhú občerstvovaciu stanicu – Zbojnícku chatu. V pozadí môžeme pozorovať aj zástupcov Belianskych Tatier ako Havran alebo Ždiarska vidla.
Cez sedlo Prielom do Veľkej Studenej doliny
Nastal čas na zostup naspäť na Poľský hrebeň, odkiaľ pokračujeme po zelenej značke severný smerom. Chodník tu je upravený do drevených schodov, ktoré nás privádzajú k smerovníku Zamrznutý kotol nad Zamrznutým plesom. Od tohto miesta sledujeme modrú značku, ktorá nás vedie stúpaním do sedla Prielom. Prvá časť je takmer po rovine, následne začína prudký úsek po kamennej suti, kde si treba dávať veľký pozor, aby nás netrafil nejaký uvoľnený kameň od turistov nad nami.
V tomto úseku sa chodník často rozvetvuje a značku často ani poriadne nevidieť. Nájsť cieľ však nie je zložíte, celý čas ho vidíme priamo nad nami. Posledná časť výstupu je už zabezpečená reťazami a železnými stupmi, po ktorých sa kráča pomerne dobre. Už o pár minút sedíme v sedle Prielom a dávame zbohom Bielovodskej doline.
Zostup z Prielomu smer Zbojnícka chata je pravdepodobne najnebezpečnejší úsek dnešnej trasy. Nenachádzajú sa tu žiadne exponované úseky, ale sklon chodníka je veľmi prudký a je tu len hlina a kamenná suť. Pri schádzaní je veľmi jednoduché sa pošmyknúť a človek sa nemá v takom prípade o čo poriadne zachytiť. Navyše niektoré skaly sú „zaistené“ roxorovými tyčami, ktoré vytŕčajú zo zeme a môžu spôsobiť vážny úraz. V tomto úseku preto odporúčame postupovať pomaly a obozretne. Následne sklon chodníka našťastie povolí a my môžeme pohodlne kráčať ku Zbojníčke na poriadny obed.
Zbojnícka chata (1 960 m n. m.) je chata s celoročnou prevádzkou ležiaca vo Veľkej Studenej doline. Dostupná je z Hrebienka prechodom Veľkej Studenej doliny, alebo zo susedných dolín cez sedlo Prielom (ako sme išli my) alebo Priečne sedlo.
Na chate sme si dali dlhšiu zastávku na občerstvenie a následne pokračujeme po modrej značke dole Veľkou Studenou dolinou a cez Hrebienok schádzame až ku autu do Starého Smokovca. Tým je celý okruh úspešne za nami.
Krátke zhrnutie túry
Nami absolvovaný okruh patrí určite medzi najťažšie značené túry vo Vysokých Tatrách. Odporúčame sa sem vydať len ľudom s turistickými skúsenosťami a najlepšie bez strachu z výšok. Trasa je dlhá s relatívne veľkým prevýšením. Určite nie je vhodná pre malé deti alebo domácich miláčikov.
Východná Vysoká je v strede Vysokých Tatier a preto ponúka pekný výhľad na všetky najznámejšie a najvyššie štíty. Sedlo Prielom je zase výborná možnosť ako z tejto túry spraviť okruh a navštíviť aj Veľkú Studenú dolinu. Ak máte v Tatrách toho už pomerne veľa prebádaného a hľadáte niečo nové, tak túto túru Vám môžeme len odporučiť.
Parametre trasy – Východná Vysoká & Sedlo Prielom
- Štart: Starý Smokovec
- Hlavné body: Východná Vysoká (2 429 m n. m.), Sedlo Prielom (2 290 m n. m.)
- Koniec: Starý Smokovec
- Trasa: Starý Smokovec -> Velická poľana -> Sliezsky dom -> Poľský hrebeň -> Východná Vysoká -> Poľský hrebeň -> Zamrznutý kotol -> Sedlo Prielom -> Zbojnícka chata -> Rázcestie nad Rainerovou chatou -> Hrebienok -> Starý Smokovec
- Vzdialenosť: 22km (Mapy.cz) / 27,54 km (Strava)
- Stúpanie: 1 618 m (Mapy.cz) / 1 624 m (Strava)
- Čas: 9 hodín a 20 minút (Mapy.cz) / 10 hodín a 5 minút (Strava – iba čas pohybu)
- Meranie cez aplikáciu Strava
- Mapa našej trasy podľa Mapy.cz (Mapy.cz ukazujú chybne výškové metre v úseku Poľský hrebeň – Východná Vysoká, preto by sme ako reprezentatívny čas pohybu brali radšej údaje zo Stravy. Prípadne odporúčame využiť inú online mapu, napríklad tú od HIKING-u.)