Blúdenie v Spišskej Magure pri túre na Repisko

Opäť sme sa rozhodli pre nový zápis do Koruny Slovenska. Tentokrát sme vybrali pohorie Spišská Magura, ktoré leží severne až severovýchodne od Belianskych Tatier. Najznámejším miestom v tomto pohorí je určite Chodník korunami stromov Bachledka, ktorý je jediný svojho druhu na Slovensku. Dnes sa však vydávame na najvyšší bod Spišskej Magury a tým je vrchol Repisko s nadmorskou výškou 1.259 metrov.

Túru (alebo skôr prechádzku) začíname v obci Ždiar pri lyžiarskom stredisku Strednica. Ihneď po vystúpení z autobusu nás víta výhľad na Belianske Tatry. Kráčame po lúke okolo ohrady pre dobytok, v tejto časti nám smer ešte ukazuje turistické značenie (modrá aj zelená značka). Pri turistickom smerovníku Rázcestie pri Tablici pokračujeme po zelenej značke a o pár metrov ďalej pri rovnomennom cyklosmerovníku opúšťame turistickú značku už úplne.

Výhľad na Belianske Tatry od autobusovej zastávky Ždiar, Strednica
Penzióny a villy v Ždiari
Stúpanie po lúke

Od tohto bodu je potrebné na každom rázcestí si vždy vybrať chodník, ktorý najviac stúpa. Nám sa podarilo 2-krát zle odbočiť a museli sme sa vracať. Odporúčame mať v mobile offline mapy a sledovať, či Váš pohyb je aspoň približne správnym smerom. My sme išli cestou, ktorá traverzovala tesne popod vrchol Príslop (1.214 m n. m.) a následne viedla priamo na Repisko.

Repisko je zalesnené a neposkytuje žiaden výhľad, nachádza sa tu len drevená značka označujúca vrchol. Výhľad z vrchu je síce nulový, ale po ceste naň sa naskytne veľakrát pekný výhľad na najznámejšie vrcholy Belianskych Tatier – Havran, Ždiarska vidla, Hlúpy alebo Nový vrch. A aby sme nespomínali len Tatry, tak pri tejto túre sme obďaleč zazreli aj vyhliadkovú vežu Bachledka alebo známy vrchol v Pieninách – Tri Koruny. Pri spiatočnej ceste sme si dokonca všimli aj ikonický poľský tatranský vrchol Giewont.

Výhľad smerom na Strachankovo
Cesta na Repisko
Repisko – vrchol

Zhrnutie trasy na Repisko

Jedná sa fyzicky a technicky jednoduchú prechádzku, pri ktorej je ale potrebná dobrá orientácia a offline mapy, pretože sa tu nachádza veľmi veľa neznačených ciest všetkými smermi. Ako sme vyššie spomenuli samotné Repisko výhľad neposkytuje, za to však po ceste sa naskytajú pravidelne nádherné výhľady na Belianske a Poľské Tatry alebo Pieniny.

Výhľad na Belianske Tatry cestou na Repisko
Výhľad na Belianske Tatry pri spiatočnej ceste

Parametre trasy – Repisko, Spišská Magura

  • Štart: Ždiar, Strednica
  • Hlavné body: Repisko
  • Koniec: Ždiar, Strednica
  • Trasa: Ždiar, Strednica -> Rázcestie pri Tablici (turistický smerovník) -> Rázcestie pri Tablici (cyklistický smerovník) -> Repisko -> Rázcestie pri Tablici (cyklistický smerovník) -> Rázcestie pri Tablici (turistický smerovník) -> Ždiar, Strednica
  • Vzdialenosť: cca 6,2 km (Mapy.cz) / 8 km (Strava)
  • Stúpanie: cca 248 m (Strava) / 275 m (Strava) 
  • Klesanie: cca 248 m (Strava) / 275 m (Strava) 
  • Čas: cca 2 hodiny (Mapy.cz) / 1 hodina a 50 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava 
  • Približná mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *