Rozhladne na Slovensku – Rozhladňa Špicák

Najlepší výhľad na okolie je z vtáčej perspektívy. Keďže človek nevie lietať, rozhodol sa stavať rozhľadne, ktoré tiež ponúkajú úžasné výhľady na okolie. Na Slovensku máme veľa rozhľadní a nové neustále pribúdajú. Veľa z nich som navštívil, či už s kamošmi alebo s Ivkou. Preto som sa rozhodol napísať o každej rozhľadni, ktorú som navštívil krátky článok. Ako bonus som pridal aj vlastné hodnotenie (0-najhoršie, 10-najlepšie).

Malá Fatra sa delí na 2 časti – Krivánsku a Lúčanskú, presne v strede medzi nimi sa rozprestiera obec Strečno, nad ktorou stojí rozhľadňa Špicák. Jednu z mojich najobľúbenejších rozhľadní na Slovensku.

  • Kraj: Žilinský
  • Obec: Strečno
  • Pohorie: Malá Fatra
  • Výška: 8,2 metra
  • Naše hodnotenie:
    • Ivka – 7 bodov
    • Miky – 9 bodov
  • Mapa našej trasy
Rozhľadňa Špicák

Rozhľadňa na vrchu Špicák patrí medzi novšie rozhľadne na Slovensku, bola postavená na jeseň v roku 2017. Je odtiaľto unikátny výhľad, pretože je možné vidieť až 4 hrady – Budatín, Lietava, Strečno a Starý hrad. Najkrajšie pohľady sa naskytajú na hrad Strečno, ktorý sa rozprestiera priamo pod rozhľadňou a preto máme naň výhľad takmer z vtáčej perspektívy. Prechádzku na rozhľadňu odporúčame spojiť práve s návštevou Strečnianskeho hradu a pamätníkom francúzskych partizánov, ktorý sa nachádza na okraji obce Strečno. Ďalej môžeme odtiaľto pozorovať južnú časť pohoria Kysucká vrchovina, Strážovské vrchy a najmä hrebeň Malej Fatry. Na informačných tabuliach sú popísané názvy všetkých okolitých vrcholov, ktoré možno vidieť.

Výstup na rozhľadňu odporúčame začať z parkoviska SNP, ktoré sa nachádza pod hradom Strečno priamo pri hlavnom ťahu Žilina-Vrútky, prípadne zájsť priamo do obce Strečno a zaparkovať tam. Celá trasa vedie po žltej turistickej značke, z parkoviska výstup trvá približne 40 minút. Jedná sa o krátky, ale prudký chodník, ktorý dá zabrať.

Výhľad z rozhľadne na hrad Strečno

Moje hodnotenie – 9 bodov

Pre mňa sa jedná o jednu z TOP rozhľadní na Slovensku. Rozhodne odporúčam každému, kto si trúfne na prudké úseky, ktoré sú však pomerne krátke. Približne v strede trasy je lúka, kde sa dá v prípade potreby pohodlne oddýchnuť a nabrať nové sily.

Informačná tabuľa
Informačná tabuľa

Výhľad odtiaľto je úžasný, vidno hrebeň Malej Fatry, meander Váhu a samozrejme hrad Strečno. Pre ľudí, ktorí nepoznajú okolité kopce sú navyše k dispozícií aj informačné tabule. Preto ak rozmýšľaš, ktorú rozhľadňu v okolí Žiliny navštíviť, tak ja ti odporúčam práve Špicák.

Túto trasu navyše možno využiť aj ako nástup do hlavného hrebeňa Lúčanskej časti Malej Fatry, pretože od rozhľadne vedie ďalej značený chodník cez Polom až na Minčol, odkiaľ to už nieje ďaleko napríklad do známeho lyžiarskeho strediska Martinské hole.

Pokiaľ sa už nachádzaš v Strečne a rozmýšľaš, čo sa tu dá ešte vidieť okrem hradu a rozhľadne, tak napríklad na druhej strane Váhu, takmer oproti hradu Strečno nájdeš zrúcaninu Starý hrad alebo priamo v obci môžeš ísť pozrieť Pamätník francúzskych partizánov.

Pamätník francúzskych partizánov

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Rozhladne na Slovensku – Rozhladňa Špicák”