Rozhľadňa Dubová pri Rajci

Už dlhšie sme mali s Ivkou v pláne navštíviť túto rozhľadňu, avšak až teraz (10.06.2021) máme konečne cestu cez Rajec. Auto nechávame na prázdnom parkovisku pri kúpalisku Veronika. Nakoľko sa jedná o rozhľadňu v blízkosti mesta, očakávali sme jednoduchú prechádzku – to bol veľký omyl 😀

Chodník zo začiatku stúpa naozaj pomerne mierne pomedzi aktuálny slovenský hit – makové polia. Ani my sme neodolali a robíme zopár pekných záberov, ktoré nám v pozadí dopĺňa skalný vrchol Kľaku.

Makové polia, v pozadí mesto Rajec a Lúčanská Malá Fatra
Makové polia a Kľak

Z makových polí na rozhľadňu Dubová

V mieste, kde končia polia, začína les a spolu s ním aj prudké stúpanie. V strednej časti túry chodník opäť zmiernie, ale záver je zase prudký. Počas výstupu sa na chvíľu otvorí aj výhľad, ale oplatí sa počkať až tesne pod rozhľadňu, kde už je opäť pekne vidno Rajeckú kotlinu.

Samotná rozhľadňa má oceľovú konštrukciu a 3 plošiny, pričom výhľad je len z tej najvyššej a najväčšej zároveň. Výška rozhľadne je 6 metrov, čo spôsobuje, že ju je vidno iba z veľmi blízkeho okolia. Počas našej túry sme si ju všimli, až keď sme už stáli takmer pod ňou. Rozhľadňa Dubová je pomerne nová, svoje „brány“ pre turistov otvorila v roku 2018.

Výhľad je predovšetkým na Rajeckú kotlinu a Lúčanskú Malú Fatru. Pekne vidieť známe vrcholy – Minčol, Veľká lúka, Krížava a Kľak, pozornému oku tiež v diaľke neunikne Čipčie alebo z iných pohorí napríklad Strážov v Strážovských vrchoch.

Úplne prvý výhľad od opustenia polí
Druhý výhľad, rozhľadňa sa nachádza asi 50 metrov nad nami
Informačná tabuľa s popisom vyhliadky
Výhľad z rozhľadne

Kam ďalej?

Túra na Rozhľadňu Dubová je aj napriek prudkým úsekom pomerne krátka. Je však súčasťou náučného chodníka „Okolím Rajeckého hradu“, ktorý ďalej pokračuje okolo miesta, kde sa v minulosti nachádzal Rajecký hrad a následne cez obec Jasenové sa vracia až do Rajca. Pre tých, ktorí majú viac času je tu možnosť pokračovať po zelenej značke až na vrch Žibrid a odtiaľ okolo známeho Zbyňovského budzogáňa do obce Zbyňov.

Parametre trasy – rozhľadňa Dubová

  • Štart: Parkovisko pri kúpalisku Veronika, Rajec
  • Hlavný bod: Rozhľadňa Dubová
  • Koniec: Parkovisko pri kúpalisku Veronika, Rajec
  • Trasa: Parkovisko -> Pri Čierňanke -> Rozhľadňa Dubová -> Pri Čierňanke -> Parkovisko
  • Vzdialenosť: 4 km (Mapy.cz) / 4 km (Strava)
  • Stúpanie: 269 m (Mapy.cz) / 282 m (Strava)
  • Klesanie: 269 m (Mapy.cz) / 282 m (Strava)
  • Čas: 1 hodina a 30 minút (Mapy.cz) / 55 minút (Strava – čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *