Rozhľadňa na Marťákovom kopci – turistika v rámci okresu

Pôvodný plán na tento víkend bola pravidelná túra (7.ročník) na Veľký Choč, kde nás malo ísť viac ako 10. Kvôli zhoršujúcej situácii na Slovensku sa však táto akcia zrušila a plánoval som ísť len s priateľkou a kamarátom na Chopok. Nakoniec to však dopadlo tak, že prechádzky do prírody sú povolené len v rámci okresu. Keď si odmyslíme mestské okresy Bratislavy a Košíc, tak okres Kysucké Nové Mesto je podľa rozlohy najmenší na Slovensku. Nemali sme teda veľa možností na výber. Zvolili sme turistiku na 2 rozhľadne, ktoré sú v pešej dostupnosti z mesta.

Prvá rozhľadňa po ceste – Rozhľadňa Tábor

Inverzia nad Kysuckým Novým Mestom

Vyrážame z Kysuckého Nového Mesta priamo na najbližší kopec, ktorý sa nazýva Tábor. Na jeho vrchole, v nadmorskej výške 697 metrov, sa nachádza rozhľadňa s výhľadom na mesto, Javorníky, Kysuckú vrchovinu a v pozadí vidno aj Malú Fatra. Viac informácií o tejto rozhľadni sa dozvieš po prečítaní nášho článku Rozhľadne na Slovensku – Rozhľadňa Tábor.

Vedie sem z mesta turistická značka. My sme sa však ako domáci vybrali napriamo a ušetrili trocha času. Vyrazili sme okolo 8 a po príchode ku rozhľadni si všímame, že takmer všade naokolo nás je inverzia. Rozhodli sme sa preto urobiť si menšiu prestávku aj na tejto rozhľadni.

Cez najvyšší bod na dnešnej trase až do cieľa

Jeseň na Kysuciach

Ďalej pokračujeme už po modrej turistickej značke, na ktorej sme mali ostať dlhší čas. My sme sa však zakecali a omylom sme zle odbočili, takže sme stratili asi 20 minút času a 100 výškových metrov. Následne sme už poctivo sledovali značenie a kráčali cez všetky mieste osady až na vrchol Vrchrieka (861 m n. m.) – najvyšší bod dnešnej túry. Namiesto vrcholového označenia sa tu nachádza podivný kameň na tyčiach – „umenie“ (pre lepšiu predstavu pozri foto), ktorý sa nazýva Potvor.

Z Vrchrieky nasleduje mierne klesanie po modrej a červenej značke zároveň až po osadu Petránky. Odtiaľto vedie modrá značka do obce Zákopčie, my si volíme červenú a pokračujeme po nej ešte asi 5 minút. Potom je potrebné opustiť aj červenú značku a vydať sa smerom hore kopcom približne 2-3 minúty a sme pri našom dnešnom cieli.

Rozhľadňa na Marťákovom (Marťakovskom) kopci je postavená z dreva a kameňa, otvorená bola v roku 2011. Nazýva sa aj rozhľadňa Petránky alebo rozhľadňa Zákopčie. Marťácky vrch (854 m n. m.) je kopec, na ktorom je postavená. Petránky sú najbližšia osada a patria pod obec Zákopčie. Táto obec patrí už do susedného okresu Čadca, my sa aktuálne nachádzame na hranici medzi okresmi, takže ďalej už nepôjdeme. Vedľa rozhľadne sa nachádza prístrešok a práve preto sme tu očakávali viac ľudí. V čase nášho príchodu sa tu však okrem nás nachádzal len jeden cyklista, neskôr ich predsa ešte niekoľko prišlo.

Samotná rozhľadňa poskytuje podobné výhľady ako rozhľadňa Tábor. Môžeme pozorovať najmä pohorie Javorníky, v ktorom sa nachádzame. Tiež susednú Kysuckú vrchovinu s najznámejšími vrcholmi Ľadonhora alebo Veľký Vreteň a v pozadí dominujú vrcholy Malej Fatry.

Výhľad z rozhľadne

Parametre trasy – Rozhľadňa na Marťákovom kopci

  • Štart: Kysucké Nové Mesto
  • Hlavný bod: Rozhľadňa na Marťákovom kopci (854 m n. m.)
  • Koniec: Kysucké Nové Mesto
  • Trasa: Kysucké Nové Mesto -> Rozhľadňa Tábor -> Vrchrieka -> osada Petránky -> Rozhľadňa na Marťákovom kopci -> osada Petránky -> Vrchrieka -> Rozhľadňa Tábor -> Kysucké Nové Mesto
  • Vzdialenosť: 22,47 km (Strava) 
  • Stúpanie: 1.017 m (Strava) 
  • Klesanie: 1.017 m (Strava)
  • Čas: 5 hodín a 10 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava

Pozn.: Našim fotografom na tomto výlete bol Miloš Maxian. Za poskytnutie foto mu Ďakujeme!

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *