Mravečník – vyhliadkový kopec na Malú Fatru

Najznámejším vyhliadkovým bodom na pohorie Malá Fatra zo severu je rozhľadňa Terchovské srdce. Málokto však vie, že oveľa krajší výhľad poskytuje kopec, ktorý leží nad rozhľadňou. Volá sa Mravečník a so svojou výškou 993 m n. m. patrí medzi najvyššie vrchy pohoria Kysucká vrchovina.

Na Mravečník je možné dostať sa pešo alebo na bicykli. Turistický chodník začína v obci Terchová a vedie po modrej značke popod rozhľadňu Terchovské srdce. My sme však túto túru absolvovali ako cyklisti a teda východiskovým bodom je pre nás sedlo Lutiška na asfaltovej ceste medzi obcami Belá a Lutiše. Pre krátkosť času mierne podvádzame a využívame benefity elektrobajkov.

Tranzitná trasa z Radole až po sedlo Lutiška tiež ponúkne pekný výhľad

Stúpanie na Mravečník síce začína v sedle Lutiška, ale najprv sa tam musíme dostať. Z dediny Radoľa sa presúvame až do Horného Vadičova, kde opúšťame asfaltovú cestu a stúpame do sedla nad Meliškovcami. V sedle odbočujeme doprava na Zlieň – tento úsek je tak rozbitý, že elektrobajk je viac na príťaž ako na osoh. Prechádzame popod vrch Zlieň a konečne sa dostávame na lúku, kde sa otvára výhľad na Malú Fatru.

Lúku s pekným výhľadom na chvíľu ešte strieda les, v ktorom je mierne rozbitá a premočená cesta, ale najhoršie úseky je možné obísť. Po opustení lesa sa pred nami objavuje asfaltová cesta, čo znamená, že sme dorazili do sedla Lutiška.

Prvý výhľad smerom na Malú Fatru
Trasa po lúkach
Zvonica
Sedlo Lutiška

A už konečne na Mravečník …

Križujeme asfaltku a prichádzame k cyklosmerovníku, podľa ktorého je možné absolvovať Mravečník ako okruh. Odporúčame využiť na výjazd (a aj zjazd) ľavú stranu, ktorá je lepšie upravená a tiež má pravidelnejší sklon. Cesta je široká a vedie po serpentínach, takže sklon nie je extrémne prudký. Jedinou nepríjemnosťou sú väčšie kamene, ktorým sa občas treba vyhýbať, ak nechceme riskovať zbytočný defekt.

Pomerne krátko od začiatku stúpania sa otvára výhľad, nie však smerom na Malú Fatru. Vidíme okolité vrchy Kysuckej vrchoviny a spoza nej vytŕčajú aj Kysucké Beskydy, ktorým kraľuje Veľká Rača. Podobný výhľad sa nám naskytá takmer až po vrchol. Na poslednej serpentíne dosahujeme hrebeň a konečne vidíme aj Malú Fatru. Najbližšie k nám ležia Malý a Veľký Rozsutec spolu so Stohom.

Výhľad počas stúpania
Výhľad počas stúpania č.2
Cyklotrasa tesne pod vrcholom Mravečníka
Výhľad na Rozsutce, Stoh alebo Poludňový grúň

Vrchol Mravečníka tvoria trávy, kríky a zopár stromov, ktoré však kryjú lepší výhľad na Veľký aj Malý Kriváň. Naopak stále môžeme pozorovať vyššie spomínané Rozsutce, Stoh alebo Poludňový grúň. Pred nimi sa týčia ešte menej známe vrchy Boboty a Sokolie, ktorými tiež vedú malofatranské turistické chodníčky.

Na začiatku sme spomínali, že Mravečník patrí medzi najvyššie vrchy Kysuckej vrchoviny. Smerom na východ od nás sa týči rovno ten najvyšší – masív Pupov (1.096 m n. m.), na ktorý sme už tento rok absolvovali túru. My sme sa pokochali výhľadom a je na čase sa vrátiť cez hory a cez doly až do Radole.

Vrchol Mravečníka
Výhľad smerom na Kriváne kryjú stromi

Zhrnutie o pešej túre na Mravečník

Väčšina ľudí, ktorí prídu do Terchovej navštívi rozhľadňu Terchovské srdce. My však odporúčame nájsť si čas aj na dlhšiu prechádzku/túru a prejsť sa na Mravečník. Odmenou Vám bude naozaj perfektný výhľad a to nielen na Malú Fatru. Pešia túra je navyše vhodná aj pre menšie deti alebo menej zdatných turistov.

Parametre trasy na bicykli zo sedla Lutiška na Mravečník

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *