Rozhladne na Slovensku – Rozhladňa Tábor

Najlepší výhľad na okolie je z vtáčej perspektívy. Keďže človek nevie lietať, rozhodol sa stavať rozhľadne, ktoré tiež ponúkajú úžasné výhľady na okolie. Na Slovensku máme veľa rozhľadní a nové neustále pribúdajú. Veľa z nich som navštívil, či už s kamošmi alebo s Ivkou. Preto som sa rozhodol napísať o každej rozhľadni, ktorú som navštívil krátky článok. Ako bonus som pridal aj vlastné hodnotenie (0-najhoršie, 10-najlepšie).

Severne od Žiliny sa nachádza Kysucké Nové Mesto a nad ním sa týči rozhľadňa Tábor. Väčšina Slovákov ju nepozná, pre miestnych sa však stala obľúbeným cieľom víkendových prechádzok.

  • Kraj: Žilinský
  • Obec: Kysucké Nové Mesto
  • Pohorie: Javorníky
  • Výška: 14 metrov
  • Naše hodnotenie:
    • Ivka – 5 bodov
    • Miky – 6 bodov
  • Mapa našej trasy
Rozhľadňa na vrchu Tábor

Rozhľadňa Tábor sa týči na rovnomennom vrchu nad Kysuckým Novým Mestom. Vedie tu modrá turistická značka, na ktorú sa dá pripojiť napríklad pri železničnej stanici, odkiaľ výstup trvá približne 1,5 hodiny.

Samotná rozhľadňa obsahuje 4 vyhliadkové plošiny. Z najvyššieho podlažia sa naskytá pekný kruhový výhľad. Na jednej strane až do Českej republiky a na druhej až po vrcholy Malej Fatry. Najlepší je však výhľad najmä na okolité kopce, medzi najznámejšie patria napríklad Veľký Vreteň, Ľadonhora alebo kopce Kysuckej brány – Brodnianka a Rochovica. Je škoda, že sa tu nenachádza popisná tabuľa k výhľadu, pretože turisti, ktorí nie sú z Kysúc a okolia, pravdepodobne moc okolité kopce poznať nebudú.

V okolí rozhľadne je spravené posedenie aj s možnosťou opekania. Toto miesto sa stalo obľúbeným vychádzkovým miestom pre Kysučanov, ale odporúčame sa sem prejsť aj „cezpoľným“ turistom a milovníkom prírody.

Panoramatický výhľad

Moje hodnotenie – 6 bodov

Mňa (ako Kysučana) potešilo, keď túto rozhľadňu nad mestom postavili. Navštívil som ju už nespočetné množstvo razy. Rozhľadňa sa nachádza na dobrom mieste a výhľad z nej nie je takmer vôbec krytý, za dobrého počasia sa v diaľke nádherne vypína hrebeň Malej Fatry.

Minulý rok navyše postavili aj asfaltovú cestu pre kamióny s drevom a tak je teraz možnosť vyjsť väčšinu trasy aj na bicykli. Záverečné úseky síce klasický bajk treba potlačiť, ale som rád aj za túto novú alternatívu výstupu.

Rozhľadni som udelil 6 bodov, pretože pre mňa ako miestneho je to výborná voľba na vyvetranie hlavy, ale pre turistov mimo Kysúc žiaľ, ako som spomínal vyššie, chýbajú informačné tabule o výhľade a teda väčšinou ani netušia, aké kopce vlastne vidia.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 komentáre “Rozhladne na Slovensku – Rozhladňa Tábor”