Veľký Choč – najkrajší výhľad na Slovensku?

Panoráma z Veľkého Choča

Medzi Veľkou Fatrou a Západným Tatrami sa rozprestierajú Chočské vrchy. V tomto pohorí má väčšina kopcov 1.000 – 1.300 m n. m. a potom sa tu nachádza ešte Veľký Choč (1.611 m n. m.), ktorý výrazne prevyšuje okolité vrchy a práve preto poskytuje jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku.

Výstupových trás na Veľký Choč je niekoľko:

 • zelená z Vyšného Kubína
 • červená z Jasenovej
 • modrá z Valaskej Dubovej
 • modrá a červená z Likavky
 • červená z Lúčok

Prudko hore lesom až na poľanu

My si volíme modrú značku z obce Valaská Dubová, ktorá označuje najkrajšiu trasu na vrchol. Auto nechávame na spoplatnenom parkovisku (2€/deň) pri cintoríne. Začiatok trasy vedie po asfaltke, ktorá sa za dedinou mení na kamenistú cestu. Chodník stúpa popod skalnaté vrcholy Žiarec a Soliská, ktoré môžeme občas pomedzi stromy aj vidieť. V jednom úseku dokonca križujeme kamenný vodopád, ktorý vznikol padaním skál z týchto kopcov.

V miestach, kde chodník začína byť prudký sa nachádza skalný útvar, ktorý nesie pomenovanie Jánošíkov stôl. Jednoducho povedané jedná sa o kameň s ploským vrchom a my ho využívame na prvé občerstvenie počas túry. Od tohto miesta chodník prudko a monotónne stúpa lesom. Zmena nastáva až keď stromy začnú byť redšie a prichádzame na Strednú poľanu. Z tejto lúky je už pekne vidno vrchol Choča a pár minút od smerovníka sa nachádza aj Hotel Choč, ktorý má veľmi klamlivý názov. V skutočnosti sa jedná o útulňu v nie najlepšom stave, ale stále je tu možnosť prespať.

Tesne pred smerovníkom Stredná poľana
Výhľad zo Strednej poľany

Veľký Choč a výhľad z neho

Po kratšej pauze na lúke pokračujeme smer vrchol. Chodník sa už po pár metroch rozdeľuje na letnú a zimnú trasu, vyberáme si druhú možnosť. Vchádzame do lesa, ktorý sa neskôr mení na kosodrevinu. Na zimnej trase sa nachádza aj niekoľko reťazí, ktoré poslúžia na lepšiu stabilitu najmä v prípade námrazy alebo snehu. Po prekonaní úsekov s reťazami sa sklon chodníka zmierňuje a záverečný úsek môžeme nazvať aj hrebeňový.

Pomaly sa otvára výhľad

Veľký Choč (1.611 m n. m.), ležiaci v katastri obce Vyšný Kubín, je najvyšší vrchol pohoria Chočské vrchy. Vrch je turisticky veľmi vyhľadávaný. Má tvar nepravidelnej pyramídy s početnými bralnými partiami. Jeho vrchol poskytuje kruhový výhľad na Malú a Veľkú Fatru, Oravské Beskydy, Oravskú Maguru, Nízke a Západné Tatry.

Veľký Choč – smerovník
Chočské vrchy, vzadu v oblakoch Západné Tatry
Liptovská mara

Zhrnutie túry na Veľký Choč

Chodník z Valaskej Dubovej je pomerne krátky, ale na viacerých úsekoch prudký. Technicky je výstup aj napriek niekoľkým reťaziam jednoduchý a zvládne ho aj menšie dieťa alebo pes. Námaha vynaložená na výstup je v prípade pekného počasia odmenená nádherným kruhovým výhľadom, ktorý mnohí považujú za najkrajší na Slovensku.

Túru na Veľký Choč odporúčame absolvovať na jeseň, pretože je šanca chytiť na vrchole inverziu, ktorá býva naozaj úžasná. Zároveň však musíme poznamenať, že tu býva veterno a chladno, preto je dobré mať so sebou teplejšie oblečenie.

Vrcholovka na Veľkom Choči

Parametre trasy – Veľký Choč z Valaskej Dubovej

 • Štart: Valaská Dubová
 • Hlavný bod: Veľký Choč (1.611 m n. m.)
 • Koniec: Valaská Dubová
 • Trasa: Valaská Dubová -> Stredná poľana -> Zimná cesta -> Veľký Choč -> Zimná cesta -> Stredná poľana -> Valaská Dubová
 • Vzdialenosť: 9,6 km (Mapy.cz) / 11,05 km (Strava)
 • Stúpanie: 939 m (Strava) / 972 m (Strava) 
 • Klesanie: 939 m (Strava) / 972 m (Strava) 
 • Čas: 3 hodiny (Mapy.cz) / 3 hodiny a 20 minút (Strava – iba čas pohybu) 
 • Meranie cez aplikáciu Strava
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

Foto inverzie z roku 2014

Malá Fatra
Západné Tatry
Liptov a Nízke Tatry

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *