Strážov – prvýkrát v Strážovských vrchoch

Výhľad zo Strážova

Opäť na víkend hlásili pekné počasie a my to chceme využiť hneď v sobotu. Dnes budeme traja, okrem mňa ešte Marek, s ktorým sme boli pred 2 týždňami na chate pod Chlebom a jeho bratranec Paťo. Za cieľ sme si zvolili najvyšší bod Strážovských vrchov – Strážov (1.213 m n. m.).

Okolo deviatej parkujeme tesne za Čičmanmi, ale po peknom počasí ani stopa. Pred chvíľou tu pršalo a všade naokolo je veľmi hustá hmla. Už teraz tušíme, že dnes to asi bude bez výhľadov. Smer trasy nám ukazuje červená turistická značka, ktorá je súčasťou Cesty hrdinov SNP. Prvých niekoľko stoviek metrov je takmer po rovine a následne cesta začína stúpať cez les.

Nebezpečný prechod lesom

Počasie sa nijak nemení, les nás privítal bahnom. Neskôr sa bahno mení na primrznutú hlinu a napokon sneh. Fúka veľmi silný vietor, podľa popadaných a polámaných stromov všade okolo nás, to tu je asi bežné. Veľmi si túto túru zatiaľ neužívame, pretože musíme mať oči na stopkách, keby padal nejaký strom.

Na celej trase sa nachádzajú 2 smerovníky. Ten prvý (Pod Strážovom) sa nachádza ešte v lese, pripája sa tu zelená turistická značka, ktorá vedie z obce Pružica cez niekoľko okolitých kopcov. Konečne vychádzame z lesa na lúku, viditeľnosť stále takmer nulová, ale tu sa aspoň nemusíme báť, že nám na hlavu spadne strom. Na konci lúky sa nachádza druhý smerovník – Lúka pod Strážovom. Na tomto mieste sa stretávajú turisti, ktorí začali ako my v Čičmanoch s turistami, ktorí štartovali z obce Zliechov. Cesta hrdinov SNP nepokračuje na samotný vrchol Strážov, ale do spomínanej obce Zliechov.

Až na vrchol Strážova – žiaľ bez výhľadov

Odtiaľto to je na vrchol podľa smerovníka už len 15 minút. Hneď po opustení smerovníka vchádzame do lesa, aby sme o niekoľko minút prišli na ďalšiu lúku, potom opäť do lesa a nakoniec konečne sa pred nami zjaví vrcholová značka. Hmla neustúpila a preto nevidíme absolútne nič. Na vrchole sa nachádzajú, okrem vrcholovej značky, aj 2 kruhové ukazovatele s názvami okolitých kopcov, ktoré my však nevidíme.

Za dobrého počasia by bol pravdepodobne pekný výhľad najmä na juh a západ, kde sa nachádzajú veľké skalné zrázy. Smerom na sever a východ je lesný porast, ktorý by nám znížil možnosť výhľadu. My však namiesto kochania sa výhľadmi si dávame horúci čaj a kávu, prezliekame sa do suchého oblečenie a vydávame sa na cestu naspäť, kde bude veľmi šmykľavo (Nakoniec som spadol iba ja :D).

Celkovému hodnoteniu plusov a mínusov túry na Strážov sa dnes chcem vyhnúť, pretože by bolo veľmi ovplyvnené veľkou hmlou a silným vetrom, kvôli ktorým som si túto turistiku nemohol poriadne vychutnať. V prípade, že ste boli alebo pôjdete na Strážov pri lepšom počasí, tak dajte vedieť svoje hodnotenie túry do komentárov pod týmto článkom 🙂

Parametre trasy – Strážov

  • Štart: Čičmany
  • Hlavný bod: Strážov
  • Koniec: Čičmany
  • Trasa: Hlavná cesta (Čičmany-Zliechov) -> Pod Strážovom -> Lúka Pod Strážovom -> Strážov -> Hlavná cesta (Čičmany-Zliechov)
  • Vzdialenosť: 7,4 km (Mapy.cz) / 7,5 km (Strava)
  • Stúpanie: 516 m (Mapy.cz) / 540 m (Strava)
  • Klesanie: 516 m (Mapy.cz) / 540 m (Strava)
  • Čas: 3 hodiny a 40 minút (Mapy.cz) / 2 hodiny (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

Pozn.: Fotografom na tomto výlete bol Marek Šidlo. Za poskytnutie foto mu Ďakujeme!

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *