Okolo Šútovského vodopádu na chatu pod Chlebom

Posledných pár víkendov bolo vždy pekné počasie a ani tento nie je výnimkou. Dnes som ukecal Mareka a našim cieľom je najesť sa na chate pod Chlebom. Nejedná sa o dlhú túru a preto nepôjdeme priamo, ale okolo Šútovského vodopádu.

Panoráma po ceste ku chate pod Chlebom

Prechádzka ku Šútovskému vodopádu

O deviatej parkujeme v obci Šútovo a po asfaltovej ceste smerujeme do Rieky (časť Kraľovian), odtiaľ po modrej turistickej značke smer vodopád. Na našej trase míňame občerstvenie Fatranka, vedľa ktorého sa nachádza platené parkovisko. Oplatí sa tu zaparkovať pokiaľ máte v pláne iba prechádzku ku Šútovskému vodopádu. Ešte stále kráčame po asfaltovej ceste, ktorá s nami ostáva až po chatu Vodopád. Približne v polovici trasy medzi parkoviskom a chatou sa nachádzajú kaskádové vodopády, pri ktorých sa môžete na chvíľu zastaviť. Od chaty sa asfalt mení na lesnú cestičku s minimálnym prevýšením, ktorá nás dovádza až k smerovníku „Odbočka k Šútovskému vodopádu“. Tabuľka hlási ešte 4 minúty k nášmu prvému cieľu.

Šútovský vodopád (38 metrov) je najvyšším vodopádom Malej Fatry a štvrtým na celom Slovenku. Vodopád je napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare Mojžišove pramene. – zdroj Wikipédia

Vodopádom sa aktuálne valí pomerne dosť vody, aj keď jeho okraje sú už zamrznuté. Naposledy som tu bol minulý rok v lete, kedy sme si nemali ani kde sadnúť. Dnes sme tu úplne sami a preto sme sa rozhodli dať si prvú dlhšiu prestávku na doplnenie energie.

Prudko hore lesom až pokiaľ sa neobjavia prvé výhľady

Ak nechceme končiť turistiku potme, mali by sme pokračovať, pretože presne nevieme, aké podmienky na nás čakajú vyššie. Vraciame sa naspäť k poslednému smerovníku. Nachádzame sa v nadmorskej výške 765 metrov, chata je v 1.423 m n. m., takže nás čaká približne 650 výškových metrov (v skutočnosti takmer 700 metrov). Chodník ihneď od začiatku vedie strmým svahom priamo hore. V pravidelnom a pomerne rýchlom tempe pokračujeme hore lesom. Keď stromy ustúpia, vítajú nás prvé výhľady a tiež poriadna zima. Nachádzame sa pri smerovníku Mojžišove pramene (1.140 m n. m.), aktuálne je výstižnejší názov Mojžišove ľady.

Okolo nás sa nachádza vrstva snehu a chodník je takmer celý zľadovatený. Naše tempo sa znížilo a pokiaľ nám doteraz bolo dosť teplo, teraz nám je už skôr zima. Pokračujeme hore kopcom k smerovníku Kopiská (1.446 m n. m.), ktorý najvyšším bodom našej dnešnej túry. Po ceste niekoľko krát zastavujeme a kocháme sa výhľadmi. Pekne vidíme najmä Veľkú Fatru, Chočské vrchy a v pozadí sa týčia zasnežené vrcholy Západných Tatier. Na chvíľu sa nám ukázal aj Veľký Rozsutec, ktorý vykúkal spoza Stohu.

Prvé výhľady
Stoh a spoza neho vytŕča Veľký Rozsutec
Približne v strede Veľký Choč, v pozadí Západné Tatry
Chleb (1.646 m n. m.)

Od smerovníka Kopiská to je už na chatu jednoduchá túra, ktorá len mierne klesá. Teda jednoduchá by bola, keby nebol všade samý ľad. V záverečnom úseku je naše tempo najlepšie opísateľné slovným spojením „z nohy na nohu“. Po chvíli už však vidíme chatu a tešíme sa, že sa dobre najeme. Medzi chatou a nami sa ešte ale nachádzajú 2 ľadové polia. Prvé sme prešli bez komplikácií, na druhom Marek otestoval tvrdosť ľadu a motivoval ma nájsť inú trasu. Druhé pole sa naozaj dalo vrchom obísť po peknom chodníku.

Kopiská
Výhľad na Veľkú Fatru a vodnú nádrž Krpeľany
Priamo pod vrcholom Chlebu

Konečne chata pod Chlebom a zaslúžená odmena

Konečne sme pri chate a smerujeme rovno k okienku objednať si niečo pod zub. Dali sme si halušky a bola to chyba, pretože v tej zime, kým sme ich zjedli, tak takmer zamrzli 😀 Mimochodom mne počas záverečného úseku zamrzla voda na fľaši a nedá sa z nej piť, našťastie mám čaj a Marek si objednal kávu.

Chata pod Chlebom (1 423 m n. m.) je najvyššie položená turistická horská chata v Malej Fatre s celoročnou prevádzkou. Chata je dobre prístupná od vrcholu sedačkovej lanovky od Chaty Vrátna po zelenej turistickej značke. Dá sa k nej dostať aj po žltej značke od vrcholu Hromové na hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry. Z Turčianskej kotliny je prístupná po zelenej značke od autokempingu Trusalová alebo po modrej značke zo Šútova. Asi 30 minút od chaty sú Mojžišove pramene a 1:30 hod. 38 m vysoký Šútovský vodopád. – zdroj Wikipédia.

Chata leží na čistinke pod vrcholom Chleb (1.646 m n. m.), na ktorý poskytuje pekný výhľad. Tiež môžeme pozorovať najvyšší vrchol Malej Fatry – Veľký Kriváň (1.710 m n. m.), vďaka ktorému sa jedná o 4. najvyššie pohorie na Slovensku (pozn. po Tatrách, Nízkych Tatrách a Oravských Beskydách). Chata pod Chlebom funguje podobne ako iné chaty aktuálne v obmedzenej prevádzke. Jedlo sa objednáva cez okienko, na výber je niekoľko polievok, halušky, parené buchty alebo jelení guláš.

Chata pod Chlebom (1.423 m n. m.), naľavo Veľký Kriváň (1.710 m n. m.)
Fotku Chlebu od chaty

My sme sa najedli a už nás čaká len cesta dolu. Prvé úseky sme šli kvôli ľadu veľmi opatrne, neskôr v nižších polohách sa už ľad na chodníku nenachádzal a tak sme mohli plynule pokračovať až do Šútova, kde nás čakalo auto.

Pozn. Prvýkrát sa mi stalo, že som zabudol zapnúť trackovanie na Strave, takže údaje uvedené v parametroch trasy sú buď zo stránky Mapy.cz alebo približne vyrátané podľa času fotiek v mobile.

Parametre trasy – Chata pod Chlebom

  • Štart: Šútovo
  • Hlavný bod: Chata pod Chlebom (1.423 m n. m.)
  • Vedľajší bod: Šútovský vodopád
  • Koniec: Šútovo
  • Trasa: Šútovo -> Rieka -> Šútovský vodopád -> Kopiská -> Chata pod Chlebom -> Šútovo  
  • Vzdialenosť: 14,7 km (Mapy.cz)
  • Stúpanie: 1000 m (Mapy.cz)
  • Klesanie: 1000 m (Mapy.cz)
  • Čas: 7 hodín a 40 minút (Mapy.cz) / 6 hodín (hrubý čas podľa fotiek v mobile) 
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

Fotogaléria z turistiky

Thumbnail 1
Thumbnail 2
Thumbnail 3
Thumbnail 4
Thumbnail 5
Thumbnail 6
Thumbnail 7
Thumbnail 8
Thumbnail 9
Thumbnail 10
Thumbnail 11
Thumbnail 12
previous arrow
next arrow
Thumbnail 1
Thumbnail 2
Thumbnail 3
Thumbnail 4
Thumbnail 5
Thumbnail 6
Thumbnail 7
Thumbnail 8
Thumbnail 9
Thumbnail 10
Thumbnail 11
Thumbnail 12
previous arrow
next arrow

Pozn.: Fotografom na tomto výlete bol Marek Šidlo. Za poskytnutie foto mu Ďakujeme!

About Post Author