Z Kysúc na Straník

Panoráma zo Straníka

Straník (769 m n. m.) je vrch ležiaci na okraji Kysuckej vrchoviny neďaleko Žiliny. Prístupová trasa na vrchol vedie pre peších turistov a aj cyklistov zo Zástrania – mestskej časti Žiliny. Tento kopec je obľúbený cieľ pre veľa ľudí predovšetkým z 3 dôvodov.
Dôvod č.1: Nádherný výhľad na celú Žilinskú kotlinu, hrebeň Malej Fatry (od Veľkého Rozsutca až po Kľak) a tiež smerom na Kysuce.
Dôvod č.2: Keďže je z vrcholu vidieť aj na západ, tak sa dá odtiaľto sledovať západ Slnka.
Dôvod č.3: Z vrchola kopca štartujú svoje lety paraglajdisti.

KNM – Radoľa – Zástranie

My sme začali našu trasu v Kysuckom Novom Meste a keďže dnes sme cyklisti, tak sa pokúsime ísť celú trasu len po značených cyklotrasách. Z mesta sa presúvame do susednej dediny Radoľa, kde po chvíli opúšťame asfalt a vydávame sa kamenisto-hlinitou cestou medzi 2 známe miestne vrcholy – Veľký a Malý Vreteň (cyklotrasa č.5473 – zelená značka). Medzi vrcholmi sa nachádza kaplnka, ktorá je náš prvý čiastkový cieľ. Obloha je úplne jasná a tieň sa na trase takmer nenachádza, takže sa pedáluje naozaj ťažko. Po niečo vyše polhodine sme konečne dorazili ku kaplnke a môžeme si dať menší odpočinok v tieni.

Od kaplnky nasleduje prudký zjazd po Krížovej ceste až do obce Snežnica, kde sa napájame opäť na asfaltovú cestu, ktorá nás sprevádza počas celého prejazdu touto obcou. Sklon cesty je len veľmi mierny a až na 1 menšie stúpanie sa moc nemení ani po opustení obce a asfaltovej cesty. Po pár minútach mimo asfaltky sa pred nami objavuje futbalové ihrisko, ktoré patrí Zástraniu a to signalizuje aj návrat asfaltového povrchu.

Zo Zástrania na Straník

Od ihriska ku cintorínu v obci (v mestskej časti) nasleduje približne 500 metrové výživné stúpanie, takmer celý čas bez akéhokoľvek tieňa. Pri cintoríne budeme mierne podvádzať, odbočíme doprava a opúšťame cyklotrasu. Smerujeme ku smerovníku Zástranie, kde sa opäť napájame na cyklotrasu (č.8458 – žltá značka) , ktorá nás bude sprevádzať až na vrchol Straníka. Najprudšie úseky na tejto trase sú na začiatku od kostola po 1.serpentínu a následne až pod vrcholom. Už pod kopcom si všímame, že dnes lietajú paraglajdisti. Ak budeme mať šťastie, tak niektorých stihneme ešte na vrchole.


Stúpanie nám zobralo veľa síl, takže zastavujeme tesne pod vrcholom v bufete na kofolu a až následne pokračujeme na samotný vrchol. Nachádza sa tu pomerne veľa ľudí a po chvíli prichádzajú aj 3 paraglajdisti, takže si môžeme vychutnať štart. Kým všetci odštartovali, tak slnko už začalo pomaly zapadať a musíme sa ponáhľať domov. Spiatočnú cestu sme zvolili už len po asfalte cez Budatín, Brodno, Vranie, Rudinku a Rudinu.

Parametre trasy na Straník

  • Štart: Kysucké Nové Mesto
  • Hlavný bod: Straník (769 m n. m.)
  • Cieľ: Kysucké Nové Mesto
  • Trasa: Kysucké Nové Mesto -> Radoľa (č.5743 ?)-> Snežnická kaplnka (č.5743 ?)-> Zástranie cintorín -> smerovník Zástranie (č.8458 ?)-> Straník prístrešok (č.8458 ?)-> smerovník Zástranie (č.2405 ?)-> Budatín, zastávka autobusu Na lány -> Brodno -> Vranie (č.2403 ?)-> Kysucké Nové Mesto
  • Vzdialenosť: 26,5 km (Strava)
  • Stúpanie: 590 m (Strava) ?‍♀️
  • Klesanie: 590 m (Strava)
  • Čas podľa Mapy.cz : 2 hodiny a 30 minút (Strava – meria iba čas pohybu) ⌚️
  • Meranie cez aplikáciu Strava (Pri zjazde zo Straníka na chvíľu vypadol GPS signal)

Zhrnutie

Túto trasu sme otestovali prvýkrát a musím priznať, že pravdepodobne aj posledný. Samotná trasa je pomerne v pohode, avšak nedostatok tieňa spôsobuje rýchlu dehydratáciu a preto je potrebné brať so sebou väčšie množstvo vody, čo je zase váha navyše. Z Kysuckého Nového Mesta na Straník odporúčam skôr trasu cez Dolný Vadičov a Kotrčinú Lúčku, stúpania na tejto trase sú jednoduchšie a aj výhľady po ceste sú krajšie.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *