Hrebeňom Malej Fatry – Veľký a Malý Kriváň, Suchý, Chata pod Suchým

Malá Fatra sa delí na Krivánsku a Lúčanskú časť. Obe tieto časti ponúkajú hrebeňovú trasu. My sme už v jednom z minulých článkov popísali časť hrebeňa Krivánskej Malej Fatry (viac info v článku Hrebeňom Malej Fatry – Chata na Grúni a Chata pod Chlebom). Dnes opäť ostávame v tejto oblasti, ale predstavíme Vám iný úsek.

Prudko na hlavný hrebeň

Naša trasa začína na autobusovej zastávke Vrátna – Výťah. Hneď prvý úsek môžeme označiť ako najťažší na celej túre. Počas 3 kilometrov nastúpame takmer 800 výškových metrov, čo predstavuje sklon chodníka približne 25%. Toto prudké stúpanie končí v Snilovskom sedle (1 524 m n. m.), ktoré je súčasťou hlavného hrebeňa Malej Fatry.

Pre zjednodušenie dnešnej túry sa dá využiť lanovka, ktorá premáva presne na spomínanom úseku. My sme si to však vyšli poctivo a hornú stanicu lanovky využívame iba na kratšie občerstvenie. Zo sedla nás čaká už len necelých 200 výškových metrov na najvyšší vrchol Malej Fatry – Veľký Fatranský Kriváň (1 709 m n. m.), o ktorom sme písali už v jednom z našich starších článkov. Jedná sa o obľúbený turistický cieľ vďaka jeho ľahkej dostupnosti (pri využití lanovky z Vrátnej do Snilovského sedla). Vrchol ponúka pekný výhľad na okolité malofatranské kopce. Nám však počasie neprialo a kvôli hustej hmle sa tu ani dlho nezdržiavame a pokračujeme smer Malý Fatranský Kriváň.

Stúpanie zo Snilovského sedla na Veľký Kriváň
Veľký Fatranský Kriváň

Po ceste najprv zdolávame Pekelník (1 609 m n. m.), ktorý je podobne vysoký ako známy Veľký Rozsutec. Tam sa však ich podobnosť pravdepodobne končí. V skutočnosti sa jedná o veľmi nenápadný vrchol hlavného hrebeňa, z ktorého je ale za pekného počasia výhľad na Veľký Fatranský Kriváň.

Z Pekelníka najprv klesáme do sedla Bublen a potom už nasleduje dlhšie tiahle stúpanie na Malý Fatranský Kriváň (1 670 m. n. m.), druhý najvyšší bod Malej Fatry. Z vrcholu je výhľad naspäť smerom na Veľký Fatranský Kriváň a Pekelník, ale tiež na záverečné 3 kopce, ktoré nás dnes ešte čakajú – Stratenec, Biele skaly a Suchý.

Smerom na Pekelník
Čiastočný výhľad na Veľký Kriváň z Pekelníka
Miestami sa hmla rozostúpila a ukázal sa výhľad
Malý Fatranský Kriváň
Sprava Stratenec, Biele Skaly a Suchý, naľavo Kľačianska Magura

Záverečná trojka – Stratenec, Biele skaly a Suchý

Posledná trojica je relatívne blízko seba iba s menším prevýšením. Pri stúpaní na Stratenec sa otvorí výhľad smerom na severnú časť pohoria až po Stoh a Veľký Rozsutec, neskôr sa pridá aj Malý Rozsutec. Po zdolaní aj tohto kopca nás čakajú Biele skaly. Už o pár minút stojíme v sedle Vráta, ktoré sa nachádza práve medzi Stratencom a Bielymi skalami. Výstup na Biele skaly je asi technicky najnáročnejší a v niektorých pasážach je nutné použiť aj ruky. Turisti, ktorí si na tento úsek neveria môžu v sedle Vráta odbočiť na žltú značku a tým vynechajú spomínané Biele skaly a tiež susedný vrchol Suchý.

My sme Biele skaly nevynechali a pokračujeme cez ne ďalej po hrebeni až po posledný vrchol Suchý (1 468 m n. m.), z ktorého sú 2 možnosti zostupu. Prvá je pokračovať po červenej značke na Chatu pod Suchým a druhá odbočiť na žltú značku smer Chata pod Kľačianskou Magurou. Vyberáme si prvý variant a začíname prudký zostup na Chatu pod Suchým, kde strávime nejaký čas a najeme sa. Z chaty nás čaká ešte približne hodinu a pol dlhé klesanie po kamenistej ceste až na vlakovú zastávku do Nezbudskej Lúčky.

Stratenec
Výhľad zo Stratenca na Malý Kriváň, vzadu sa týčia aj Malý a Veľký Rozsutec
Výhľad smerom na sever, uprostred dedina Belá
Pokračovanie smer Biele skaly a Suchý
Biele skaly
Suchý – záver hrebeňovky
Výhľad smerom na Žilinu a okolie
Chata pod Suchým

Celkové zhrnutie tej túry

V tomto článku sme Vám predstavili pomerne ťažkú malofatranskú túru, určite však existujú aj ťažšie alternatívy. Prechod z Vrátnej do Nezbudskej Lúčky je podľa nás klasická celodňová túra. S parametrami ako 25-kilometrová vzdialenosť a necelých 1 500 nastúpaných metrov je vhodná predovšetkým pre skúsenejších turistov s určitou mierou kondície. Naopak technicky náročnejší úsek na trase nájdete len jeden a to prechod cez Biele skaly. Ani tam však neočakávajte žiadne extra obtiažné výkony.

Po ceste môžete na občerstvenie využiť reštauráciu v hornej stanici lanovky, ktorá je len pár desiatok metrov pod Snilovským sedlom. Alebo potom až na konci túry pri zostupe z hrebeňa Chatu pod Suchým. Odporúčame sa pred túrou poriadne informovať o počasí, pretože v prípade búrky sa nie je kam schovať. Taktiež na hrebeni pomerne často silno fúka, aj keď pri našom prechode bolo takmer bezvetrie.

Parametre trasy

  • Štart: Terchová, Vrátna – výťah (autobusová zastávka)
  • Hlavné body: Veľký Fatranský Kriváň (1 709 m n. m.), Malý Fatranský Kriváň (1 670 m n. m.), Suchý (1 468 m n. m.)
  • Koniec: Nezbudská Lúčka (vlaková stanica)
  • Trasa: Vrátna -> Snilovské sedlo -> Veľký Fatranský Kriváň -> Pekelník -> Malý Fatranský Kriváň -> Stratenec -> Biele skaly -> Suchý -> Chata pod Suchým -> Podhradské (smerovník) -> Nezbudská Lúčka
  • Vzdialenosť: 20,7 km (Mapy.cz) / 25,98 km (Strava) 
  • Stúpanie: 1 355m (Mapy.cz) / 1 460 m (Strava) 
  • Čas: 8 hodín a 30 minút (Mapy.cz) / 8 hodín a 25 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *