Jahňací štít – na hranici Vysokých a Belianskych Tatier

Počas poslednej zimy sme navštívili Chatu pri Zelenom plese a už vtedy sme vedeli, že sa tu v lete vrátime a budeme pokračovať na jeden z okolitých dostupných vrcholov – buď na Veľkú Svišťovku alebo Jahňací štít.

Opakovanie zimnej túry ku Chate pri Zelenom plese

Voľba padla na Jahňací štít. Túru začíname až o 10tej z Bielej Vody, pretože sme do Tatier museli cestovať verejnou dopravou a skoršie ranné spojenie neexistuje. Prechádzame rovnaké úseky ako v zime, akurát tentokrát namiesto snehu stúpame iba po kameňoch, ktorých tu je naozaj veľa a je potrebné si dávať pozor pod nohy. Míňame najprv smerovník Rázcestie nad Matliarmi a neskôr aj Rázcestie Šalviový prameň (odbočka k Veľkému Bielemu plesu). Posledným smerovníkom pred chatou je Kovaľčíkova poľana, kde je možnosť odbočiť smer Skalnaté pleso.

Chodník ku Zelenému plesu
Jeden z prvých výhľadov na Belianske Tatry

My pokračujeme po žltej značke a dostávame sa do severnej časti Tatier, kde sme z juhu krytí Veľkou Svišťovkou a najmä masívnou severnou stenou Malého Kežmarského štítu. Je síce len začiatok septembra, ale pred pár dňami v najvyšších polohách nasnežilo a v severných žľaboch sa sneh aj udržal, takže už môžeme pozorovať prvý „tohtoročný“ sneh. Prichádzame ku chate, kde je veľké množstvo turistov a pred ňou je doslova kolóna. Volíme len kratšie občerstvenie na kameňoch v okolí a sme pripravení pokračovať ďalej.

Chata pri Zelenom plese je horská chata v severovýchodnej časti Vysokých Tatier. Leží vo výške 1.550 m n. m. na konci Doliny Zeleného plesa na severnom brehu Zeleného plesa. Nad chatou sa vypína mohutná severná stena Malého Kežmarského štítu a Jastrabia veža. – zdroj: Wikipédia

Tatranské štíty týčiace sa nad chatou
Chata pri Zelenom plese

Od chaty konečne začína stúpanie

Z Bielej vody až po Chatu pri Zelenom plese sa jedná skôr o príjemnú prechádzku, ktorú zvládne naozaj takmer každý. Od chaty však chodník začína prudko stúpať hore kosodrevinou a niektorých miestach je potrebné si pomôcť aj rukami. Po prejdení pásma kosodreviny sa pred nami objavuje Červené pleso a otvára sa nám výhľad smerom pod nás do doliny a tiež na skalné steny Kežmarských a Pyšných štítov a samozrejme tiež na Lomnický štít. Okolo plesa je chodník už miernejší a v diaľke vidíme aj náš dnešný cieľ Jahňací štít. Prechádzame popod Jastrabiu vežu – štít, ktorý sa týči priamo nad Chatou pri Zelenom plese.

Sneh v severných žľaboch a sedlách
Výhľad na chatu
Jastrabia veža
Červené pleso

Blížime sa k jedinému exponovanému úseku na celej trase a ten sa nachádza tesne pod Kolovým sedlom. Nakoľko sa jedná o obojsmernú pasáž je potrebné rátať so zdržaním. Po dosiahnutí sedla nás čaká záverečná hrebeňová časť, ktorá je na niekoľkých miestach „vzdušnejšia“ a nám situáciu komplikovala aj nízka oblačnosť, ktorá dokáže veľmi rýchlo zakryť výhľad. Pomaly však prichádzame na vrchol, ktorý je označený slovenskou vlajkou na kameni. Vrchol ponúka nádherný kruhový výhľad od vyššie spomínaných štítov v okolí Lomničáku až po Belianskej Tatry. My však máme smolu, pretože nás zahalila hmla a len miestami vidíme ďalej ako na pár metrov.

Jahňací štít (2.230 m n. m.) sa vypína v severovýchodnej časti Vysokých Tatier. V minulosti niesol Jahňací štít aj tieto pomenovania: Štít Bieleho plesa, Lastovica, či Biely štít. Výhľad z jeho vrcholu patrí medzi najkrajšie vo Vysokých Tatrách. Vybiehajú z neho štyri hrebene, turistická trasa vedie juhozápadným cez Kolové sedlo. – zdroj: Wikipédia

Výhľad z hrebeňa pod vrcholom
Výhľad spod vrchola smerom do Doliny Zeleného plesa
Jahňací štít – vrchol
Výhľad z vrchola smerom na Belianske Tatry :/

Zhrnutie túry na Jahňací štít

Túra na Jahňací štít sa dá rozdeliť na 2 časti. Prvá časť z Bielej vody po Chatu pri Zelenom plese je jednoduchá (ale veľmi frekventovaná) a vhodná pre každého turistu. Od chaty už chodník prudko stúpa a neskôr je aj istený reťazami. V tomto úseku je už potrebná fyzická kondícia a pomôže aj nemať strach z výšok (najmä pre úsek Kolové sedlo – Jahňací štít). Na vrchol vedie len jedna značená trasa a preto je potrebné myslieť na to, že to čo si vyšiel/vyliezol, budeš musieť na spiatočnej ceste aj zliezť.

My sme nemali šťastie na pekný kruhový výhľad. Podľa dostupných informácií však určite výhľad stojí za tú námahu a preto sa sem ešte niekedy vrátime – snáď už čosi z vrcholu uvidíme 😀

Jahňací štít – uprostred

Parametre trasy – Jahňací štít

 • Štart: Biela Voda, zast. SAD
 • Hlavný bod: Jahňací štít
 • Vedľajší bod: Chata pri Zelenom plese
 • Koniec: Biela Voda, zast. SAD
 • Trasa: Biela Voda, zast. SAD -> Chata pri Zelenom plese -> Jahňací štít -> Chata pri Zelenom plese -> Biela Voda, zast. SAD
 • Vzdialenosť: 20,2 km (Mapy.cz) / 20,78 km (Strava)
 • Stúpanie: 1.286 m (Strava) / 1.268 m (Strava) 
 • Klesanie: 1.286 m (Strava) / 1.268 m (Strava) 
 • Čas: 8 hodín (Mapy.cz) / 4 hodiny a 30 minút (Strava – iba čas pohybu) 
 • Meranie cez aplikáciu Strava 
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *