Kľak – najznámejší vrch Malej Fatry na juh od Strečna

Na Kľaku

Malá Fatra patrí medzi najvyššie a najznámejšie pohoria Slovenska. Leží v nej veľa turisticky obľúbených vrchov, ale aj iných miest. Rieka Váh delí toto pohorie na severnú Krivánsku a južnú Lúčanskú časť. My sme sa dnes rozhodli absolvovať túru na pravdepodobne najnavštevovanejší vrchol Lúčanskej Malej Fatry – Kľak. 

Kľak je najjužnejší kopec v hlavnom hrebeni Malej Fatry. Vďaka svojmu ikonickému zahnutému skalnatému vrchu je ľahko rozoznateľný z blízkeho, ale aj širokého okolia. Vedie sem viacero značených turistických trás:

 • po hrebeni (červená značka )
 • z obce Vrícko okolo Kľackého vodopádu (zelená značka )
 • z obce Fačkov (modrá značka )
 • od autobusovej zastávky Čičmany, rázcestie (zelená značka )
 • z Fačkovského sedla (žltá značka )

Z Fačkovského sedla cez les na vrchol Reváň

My si vyberáme najkratší variant a tým je výstup z Fačkovského sedla. V sedle sa nachádza veľké platené parkovisko (4€/deň), kde nechávame auto. Prvý niekoľko desiatok metrov dlhý úsek po smerovník Staré cesty je zaujímavý najmä tým, že tadiaľto vedie aj známa slovenská diaľková trasa – Cesta hrdinov SNP. 

Od smerovníka začíname stúpať a po chvíli vchádzame do lesa, ktorý príjemne chráni pred horúcimi slnečnými lúčmi. V lese sa nachádza niekoľko serpentín, ale aj prudších úsekov. Nie každý to vie, ale pri tejto trase na Kľak sa prechádza najprv ešte iným vrchom, ktorý sa nazýva Reváň. K jeho vrcholu sa dostávame chvíľu po opustení lesa a prvýkrát sa nám otvára výhľad, najmä na Strážovské vrchy, Vtáčnik, Kremnické vrchy alebo aj na samotný vrchol Kľaku.

Parkovisko vo Fačkovskom sedle
Začiatok túry po Ceste hrdinov SNP
Reváň
Výhľad na Kľak z Reváňa
Výhľad z Reváňa smerom na juhovýchod

Kľak – Malá Fatra

Po prejdení vrcholom Reváňa opäť vchádzame do lesa, ale chodník už stúpa len pomerne mierne. Po chvíli prichádzame k smerovníku Pod Skalou, kde sa spája naša trasa s tou, ktorá začína vo Vrícku. V tomto bode definitívne opúšťame les a prechádzame niekoľko minút popod skalné útvary až napokon dosahujeme vrchol Kľaku.

Kľak (1 352 m n. m.) je výrazný hôľnato-skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni južnej časti Lúčanskej Malej Fatry. Vďaka nezameniteľnému vzhľadu, dobrej dostupnosti a znamenitému výhľadu je vrch častým cieľom organizovaných stretnutí turistov. Pod vrcholom, na súčasnej zelenej turistickej trase, bola v minulosti umiestnená horská chata. Vrchol poskytuje dokonalý kruhový výhľad. Vidno ostatné známe vrchy Lúčanskej Malej Fatry, Veľkú Fatru, Strážovské a Kremnické vrchy alebo aj Vtáčnik. Nachádza sa tu aj informačný kruhový stĺpik, ktorý popisuje okolité viditeľné kopce. 

Kľak je ikonický vrch Malej Fatry. Je naň veľa možností výstupu, ktoré sú rôzne obtiažne. Naša trasa z Fačkovského sedla je krátka a jednoduchá, v pohode ju zvládne aj menšie dieťa. Napriek tomu, že samotný vrchol Kľaku je skalnatý, tak celá túra je „choďák“ – to znamená, že sa tu nenachádzajú úseky, kde je potrebné pomôcť si aj rukami. Kľak je ideálna voľba na príjemne strávené víkendové popoludnie.

Vrchol už na dohľad
Výhľad z Kľaku smerom na Martinské hole
Výhľad smerom do Fačkovského sedla

Parametre trasy – Kľak z Fačkovského sedla

 • Štart: Fačkovské sedlo
 • Hlavný bod: Kľak
 • Koniec: Fačkovské sedlo
 • Trasa: Fačkovské sedlo -> Staré cesty -> Reváň -> Pod skalou -> Kľak -> Fačkovské sedlo
 • Vzdialenosť: 9,2 km (Mapy.cz) / 9,6 km (Strava)
 • Stúpanie: 616 m (Strava) / 583 m (Strava) 
 • Klesanie: 616 m (Strava) / 583 m (Strava) 
 • Čas: 3 hodiny a 40 minút (Mapy.cz) / 2 hodina a 35 minút (Strava – iba čas pohybu) 
 • Meranie cez aplikáciu Strava 
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *