Skalnatá chata pod Lomnickým štítom

Konečne pekný letný deň! Ihneď po vystúpení z vlaku v Tatranskej Lomnici sa pred nami týči Lomnický štít a v popredí môžme vidieť aj Skalnatú chatu, náš dnešný cieľ.

Tatranská Lomnica je jedna z najväčších a najznámejších osád mesta Vysoké Tatry. Z Popradu sa sem dá dostať vlakom cez Studený Potok alebo Starý Smokovec, prípadne je možné využiť priame autobusové spojenie.

Skalnaté pleso a Lomnický štít

Naša trasa – 25.6.2020

My sme využili prvú možnosť s prestupom v Studenom Potoku (časť obce Veľká Lomnica). Celou cestou z Popradu sme mohli sledovať Lomnický štít, pod ktorý sa dnes chystáme. Je niečo po 9-tej hodine a my štartujeme z Tatranskej Lomnice.

Naša trasa vedie po zelenej turistickej značke cez Lomnický park, poza Grand Hotel Praha, až k miestu, ktoré sa volá Štart. Tu začína lanovka, ktorá premáva ku Skalnatému plesu, odkiaľ sa dá pokračovať ďalšou lanovkou až na Lomnický štít. Po prechode parkom naša trasa krátko prechádza lesom a následne pokračuje po asfaltovej ceste až po Štart. V okolí Štartu je turistické značenie mierne chaotické, ale najjednoduchší spôsob ako trafiť správny smer je vydať sa smerom hore po zjazdovke.

Turistika na Skalnatú chatu nepatrí k najdlhším trasám vo Vysokých Tatrách, ale zato určite patrí k tým prudším. Keďže od Štartu až takmer po samotnú chatu je turistická trasa totožná s lyžiarskou zjazdovkou, nenachádzajú sa tu rovinaté úseky, ale len konštantné prudké stúpanie. Celá trasa je otvorená, takže miestami príjemne fúka, ale nie sú tu žiadne stromy, ktoré by nás ukryli pred slnkom. Odporúčame použiť opaľovací krém, my sme ho nepoužili a už ľutujeme.

Aj keď samotná trasa sa určite nezaradzuje medzi najkrajšie trasy, výhľady z nej stoja za návštevu. Počas celej cesty sa pod nami rozprestiera Podtatranská kotlina a pred nami sa majestátne týči Lomnický štít. Po prekonaní lyžiarskej zjazdovky je to k chate už len pár minút. Vedľa chaty sa nachádza niekoľko stolov na posedenie a pri vstupe do chaty je aktuálne potrebné použiť rúško. Od chaty je to ku Skalnatému pleso už len na skok, avšak treba rátať s výrazne vyšším počtom turistov, pretože pri plese končí aj lanovka zo Štart-u.

Skalnatá chata a Skalnaté pleso – základné informácie

Skalnatá chata (1 725 m n. m.) je horská chata vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa v Skalnatej doline na okraji terasy Skalnatého plesa, okolo ktorej prechádza červenou značkou označený chodník Tatranskej magistrály.

Skalnaté pleso je morénové pleso v najnižšom kare Skalnatej doliny. Napriek mnohým záchranným zásahom, od roku 1937 má premenlivú hladinu a niekedy vysychá. Jeho existenciu ohrozili, popri hydrologických a klimatických aj ľudské faktory. Išlo najmä o výstavbu stanice visutej lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso a na Lomnický štít.

Parametre trasy

  • Štart: Tatranská Lomnica
  • Hlavné body: Skalnatá chata, Skalnaté pleso
  • Cieľ: Tatranská Lomnica
  • Trasa: Tatranská Lomnica -> Štart -> Rázcestie pri Skalnatej chate -> Skalnatá chata -> Skalnaté pleso -> Rázcestie pri Skalnatej chate -> Tatranská Lomnica
  • Vzdialenosť: 11,7 km
  • Stúpanie: 907 m
  • Klesanie: 907 m
  • Čas podľa Mapy.cz : 5 hodín
  • Naše meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy na Skalnatú chatu

Spiatočná cesta dole zjazdovkou patrí medzi najnepríjemnejšie cesty na kolená vo Vysokých Tatrách, preto odporúčame zvážiť využitie lanovky, prípadne pokračovať po červenej značke ku Zamkovského chate a cez Hrebienok zísť až do Starého Smokovca.

Páčil sa ti tento článok a hľadáš viac inšpirácie na turistiku nielen vo Vysokých Tatrách? Prečítaj si aj iné články v našej sekcii Turistika na Slovensku.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 komentáre “Skalnatá chata pod Lomnickým štítom”