Beskydok – zisk ďalšieho vrchu do Koruny Slovenska

Nová sekcia Koruna Slovenska – dôvod, prečo sme si vybrali práve Beskydok

Sekcia s názvom Koruna Slovenska (zoznam najvyšších vrcholov každého pohoria na Slovensku) pribudla na náš web len nedávno, ale vrcholy v nej navštevujeme už dlhšiu dobu. V tomto článku navštívime kopec s názvom Beskydok. Dôvod jeho výberu je jasný – jedná sa o najvyšší vrch Turzovskej vrchoviny a teda patrí do nášho zoznamu.

Turzovská vrchovina je pohorie ležiace na severe Kysúc v okolí mesta Turzovka. Z juhu ju obklopujú Javorníky, z východu Kysucké Beskydy a Jablunkovské medzihorie, na severe Moravsko-sliezske Beskydy a zo západu štátna hranica s Českom. Jej najvyšším bodom je Beskydok (953 m n. m.) – náš dnešný cieľ. Podľa nadmorskej výšky je Turzovská vrchovina až na 43. mieste (z 58) najvyšších pohorí Slovenska.

Beskydok – vrchol

Východiskové body pre túru na Beskydok sú na území Slovenska dva:

 • Hraničný priechod Velké Karlovice / Makov – po žltej značke a následne po neznačenom chodníku na vrchol
 • Hraničný priechod Bílá-Bumbálka / Makov – najprv po červenej, potom po žltej a záver opäť po neznačenom chodníku

Najprv Trojačka a potom už Beskydok

Oba varianty sú veľmi jednoduché a nezaberú viac ako hodinu, takže sa jedná skôr o príjemnú prechádzku ako o túru. My sme si zvoli druhú možnosť – hraničný priechod Bílá-Bumbálka / Makov. Auto parkujeme na veľkom parkovisku priamo na hraniciach (cca 850 m n. m.). Chodník začína na opačnej strane cesty oproti parkovisku. Na začiatku mierne stúpa a vedie po slovensko-českej hranici, červená značka nás dovádza až na prvý vrchol po ceste – Trojačka (938 m n. m.).

Parkovisko na hraniciach
Začiatok túry
Trojačka – vrchol

Jedná sa o zalesnený vrchol, z ktorého sa dá pokračovať dvoma smermi. Buď po žltej smerom na hraničný priechod Velké Karlovice / Makov alebo kombináciou žlto-červeného značenia do Českej republiky, kde je najbližší vrchol Čarták (953 m n. m.) spolu s rozhľadňou Súkenická. Keďže je stále obdobie koronavírusu a nie sme si istí, či je vstup do ČR povolený, tak rozhľadňu budeme musieť navštíviť inokedy. Ostávame teda na žltej značke, ktorá vedie mierne dole kopcom a následne sa pred nami objavuje už neznačené stúpanie na Beskydok. Tento záverečný úsek je síce pomerne prudký, ale veľmi krátky, takže o pár minút už stojíme na vrchole.

Beskydok ako najvyšší vrchol Turzovskej vrchoviny je nevýrazný a kedysi bol pravdepodobne celý zalesnený. Dnes už kvôli ťažbe je jedna strana čiastočne odkrytá, ale výhľad je aj tak takmer nulový. Na vrchole sa nachádza vrcholová značka, malá informačná tabuľa a hraničný stĺpik. Vrcholové značenie aj s informáciami budú pomerne nové, pretože podľa fotiek tu ešte v lete 2020 neboli. Cestu späť využívame takmer rovnakú s jedinou výnimkou, že vrchol Trojačka traverzujeme po neznačenom, ale peknom chodníku cez les.

Stúpanie na Beskydok (cesta napravo)

Zhrnutie prechádzky na Beskydok

Celá „túra“ nám zabrala približne 30 minút, jedná sa naozaj len o jednoduchú a krátku prechádzku. Viac na nás zapôsobil vrchol Trojačka, ktorý nie je poznačený ťažbou a keďže je zalesnený, tak ponúka príjemnú cestu pomedzi stromy. Beskydok sme navštívili, pretože je najvyšší vrch pohoria Turzovská vrchovina, ale musíme úprimne priznať, že samotný vrchol nepôsobí veľmi lákavo. V prípade, keby sme mali viacej času, tak by sme určite vyskúšali z Beskydku pokračovať ďalej. Pod vrcholom sa chodník opäť napája na žltú značku a vedie až na hraničný priechod Velké Karlovice / Makov.

Parametre trasy – Trojačka a Beskydok

 • Štart: Hraničný priechod Velké Karlovice / Makov
 • Hlavné body: Trojačka (938 m n. m.), Beskydok (953 m n. m.)
 • Koniec: Hraničný priechod Velké Karlovice / Makov
 • Trasa: Parkovisko -> Trojačka -> Sedlo medzi Trojačkou a Beskydkom -> Beskydok -> Sedlo medzi Trojačkou a Beskydkom -> Traverz Trojačky -> Parkovisko
 • Vzdialenosť: 2,2 km (Mapy.cz) / 2,17 km (Strava) 
 • Stúpanie: 116 m (Mapy.cz) / 113 m (Strava) 
 • Klesanie: 116 m (Mapy.cz) / 113 m (Strava)
 • Čas: 46 minút (Mapy.cz) / 27 minút (Strava – iba čas pohybu) 
 • Meranie cez aplikáciu Strava
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

Tento článok končí, my však pokračujeme. Nasadáme do auta a presúvame sa k ďalšiemu dnešného cieľu, ale o tom až v nasledujúcom článku. 🙂

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *