Veľký Rozsutec – Ikona Malej Fatry

Veľký Rozsutec zo sedla Medziholie

Po aktívne strávenej sobote nás čaká ešte aktívnejšia nedeľa. Dnes sa vyberieme na ikonický vrch v Malej Fatre – Veľký Rozsutec. So svojou nadmorskou výškou 1609 metrov sa síce nejedná o najvyšší vrch pohoria, avšak určite ide o najznámejší vrchol vďaka svojmu nádhernému skalnatému vzhľadu.

Na Veľký Rozsutec vedie viacero výstupových trás. Najznámejšie a najnavštevovanejšie sú chodníky začínajúce priamo v Terchovej a v Štefanovej (miestna časť Terchovej). Dnes je nedeľa a trasa z Terchovej vedie cez Jánošíkove diery, ktoré budú s určitosťou preplnené, volíme radšej druhú možnosť a začíname v Štefanovej. Pospali sme si dlhšie a prichádzame na parkovisko do Štefanovej až okolo 10tej. Parkovisko je o tomto čase už úplne plné a preto musíme parkovať asi o 100 metrov nižšie pri ceste.

Prechádzka lesom

Prvou časťou trasy nás bude sprevádzať zelená turistická značka až po sedlo Medziholie. Celý tento úsek prechádza lesom, kde je potrebné počítať s blatom aj keď už poriadne dlho nepršalo. Po ceste obchádzame smerovník Šlahorka, ktorý signalizuje, že sa nachádzame približne v polovici trasy do sedla. Chodník v lese je miestami pomerne prudký a inde zase takmer rovný. V lete je veľkou výhodou tieň, ktorý je takmer na celom úseku (okrem približne 200 metrov, kde sa prechádza rúbaniskom). Tesne pred príchodom do sedla sa začínajú otvárať výhľady na náš dnešný cieľ – Veľký Rozsutec. Vyzerá ešte pomerne vysoko, ale zdanie klame a už máme viac menej polovicu výstupu za sebou.

Sedlo Medziholie je vlastne veľká lúka, kde sa takmer každý turista na chvíľu zastaví a načerpá nové sily. Zo sedla sa dá priamo vystúpiť na 3 vrcholy. Prvým je Osnica (1.363 m n. m.), ktorá je odtiaľto dostupná za menej ako hodinu, pretože na Vás čaká už len necelých 200 výškových metrov. Jedná sa o hôľnatý vrchol, ktorý poskytuje pekné výhľady. Ďalšou možnosťou je Stoh (1.607 m n. m.), kde je potrebné prekonať ešte takmer 450 výškových metrov. Výškou je veľmi podobný Rozsutcu, avšak vzhľadom je úplne odlišný – pripomína krtinec a na vrchole býva veterno. No a poslednou voľbou je Veľký Rozsutec, kam sa aj my dnes vydávame.

Stoh
Osnica

Veľký Rozsutec – zo sedla na vrchol

Po opustení lúky sa ešte na pár minút vraciame do lesa, kde sa nachádzajú aj prvé 2 zaistené úseky na tejto trase. Následne stromy miznú a my stúpame po prudkom chodníku. Striedajú sa úseky zaistené reťazami s úsekmi, na ktorých sa nachádza suť a preto je potrebné byť neustále obozretný. Výstup je síce pomerne exponovaný, avšak nie je až tak obtiažny. Najväčším problémom je jednoznačne veľké množstvo turistov, ktoré smeruje na vrchol alebo už z neho, pri reťaziach sa preto tvoria kolóny a je potrebné byť trpezlivý a ohľaduplný.

O niečo vyše hodinu sa pred nami objavuje turistický rázcestník, kde sa spája naša trasa s chodníkom z Terchovej. Pre nás to signalizuje, že už sme takmer na vrchole. Cesta trvá už len približne 5 minút a nachádza sa na nej ešte 1 exponovaný úsek. Po jeho prekonaní sa pred nami objavuje vrcholový kríž na Veľkom Rozsutci.

Usadili sme sa nie priamo na vrchole, pretože ten je preplnený. Vychutnávame si obed, robíme pár fotiek a následne sa vydávame aj k samotnému krížu pre vrcholovečku. Potom na nás čaká už len zostup, ktorý je rovnakou cestou ako sme išli hore.

Parametre trasy – Veľký Ruzsutec

  • Štart: Štefanová – parkovisko
  • Hlavné body: Veľký Rozsutec (1.609 m n. m.)
  • Koniec: Štefanová – parkovisko
  • Trasa: Štefanová – parkovisko -> Šlahorka -> Sedlo Medziholie -> Veľký Rozsutec -> Sedlo Medziholie -> Šlahorka  -> Štefanová – parkovisko
  • Vzdialenosť: 9,3 km (Mapy.cz) / 10,7 km (Strava) 
  • Stúpanie: 969 m (Mapy.cz) / 1.047 m (Strava) 
  • Klesanie: 969 m (Mapy.cz) / 1,047 m (Strava)
  • Čas: 5 hodín a 20 minút (Mapy.cz) / 3 hodiny a 25 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author