Čipčie – menej známy vrchol nad obcou Turie neďaleko Žiliny

Konečne po dlhšej dobe je možné ísť na túru aj mimo svojho okresu. V piatok sme poctivo zbehli na testy a preto sa môžeme vydať do ďalekých krajov. Nechceme hneď skočiť do hlbokej vody, takže náš dnešný cieľ sa volá Čipčie a nachádza sa v susednom okrese Žilina.

Základné informácie – zoznámenie sa s vrcholom

Vrch Čipčie (926 m n. m.) patrí do pohoria Malá Fatra, konkrétne do Lúčanskej časti. Svojou výškou neohúri, ale oplatí sa sem vydať pre pekné prostredie a výhľady z vrcholu. Nachádza sa nad obcou Turie, ktorú nájdeš približne 10km od krajského mesta Žilina. Táto dedina je zároveň aj jediným východiskovým bodom, ak chceš túto túru absolvovať po turisticky značenom chodníku. Jedná sa o pomerne krátku a nenáročnú turistiku, ktorá zaberie aj s prestávkami asi 3 hodiny.

Začíname dnešný výlet …

Auto parkujeme v Turí, odkiaľ nás naviguje modrá turistická značka. Chodník vedie najprv po lúke, následne okolo kameňolomu a potom vchádza do lesa, ktorý nás sprevádza až po vrchol.

Nad kameňolomom sa nachádza smerovník Pod Železom, kde je možnosť odbočiť na žltú značku, ktorá ťa dovedie k smerovníku Nad Zadným a odtiaľ po modrej opäť na Čipčie. Táto trasa je však podľa máp o niečo dlhšia, my preto ostávame na modrej značke a pokračuje lesom. Chodník takmer výlučne stúpa mierne, neskôr sa objaví aj pár strmších úsekov, ktoré sú však krátke.

Keďže pred niekoľkými dňami nasnežilo, tak postupujeme pomalšie. Niektorí turisti využívajú protišmykové návleky, my ich máme v ruksaku tiež, ale rozhodli sme sa ich neobúvať. Ja, ako vždy túto zimu, používam paličky a Ivka, ako vždy, ide len tak bez palíc. Tesne pred koncom sa nachádza vyhliadkový bod, kde sme zvolili menšie občerstvenie a následne sme pokračovali už na samotný vrchol. Cesta hore nám zabrala čistého času približne 90 minút.

Vrchol Čipčie (926 m n. m.)

Na vrchole sa nachádza vrcholová značka z dreva, turistický smerovník a 2 lavičky. Výhľad je smerom na Rajecké Teplice, susedný kopec Kozol a pravdepodobne aj na časť hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry – ten je však v hmle. Z Čipčia je možné pokračovať aj ďalej po modrej značke okolo smerovníka Nad Zadným až k smerovníku Pod Ostrým. Týmto miestom prechádza zelená značka, ktorá vedie z Turia až na hlavný hrebeň, na ktorý sa napája tesne pod známym vrcholom Krížava. Tento vrchol sme navštívili v decembri minulého roku, viac si nielen o ňom môžeš prečítať v našom článku Hrebeňom Lúčanskej Fatry – od Hornej lúky po Martinky.

Nás dnes ale čaká už len spiatočná cesta ku autu, ktorá je rovnaká ako bola naša výstupová trasa. Aby sme sa trošku pobavili, tak máme zo sebou lopáre, ktorá nám urýchlia cestu dole, teda aspoň v to dúfame.

Parametre trasy – Čipčie

  • Štart: Turie
  • Hlavný bod: Čipčie (926 m n. m.)
  • Koniec: Turie
  • Trasa: Turie -> Pod Železom -> Čipčie -> Pod Železom -> Turie
  • Vzdialenosť: 6,6 km (Mapy.cz) / 6,7 km (Strava)
  • Stúpanie: 494 m (Mapy.cz) / 478 m (Strava)
  • Klesanie: 494 m (Mapy.cz) / 478 m (Strava)
  • Čas: 2 hodín a 40 minút (Mapy.cz) / 1 hodina a 40 minút (Strava – iba čas pohybu) / 3 hodiny (Strava – celkový hrubý čas)
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *