Rozhladne na Slovensku – Vyhliadková veža Hradová

Najlepší výhľad na okolie je z vtáčej perspektívy. Keďže človek nevie lietať, rozhodol sa stavať rozhľadne, ktoré tiež ponúkajú úžasné výhľady na okolie. Na Slovensku máme veľa rozhľadní a nové neustále pribúdajú. Veľa z nich som navštívil, či už s kamošmi alebo s Ivkou. Preto som sa rozhodol napísať o každej rozhľadni, ktorú som navštívil krátky článok. Ako bonus som pridal aj vlastné hodnotenie (0-najhoršie, 10-najlepšie).

Minulé leto som s Ivkou zavítal do metropoly východu – do Košíc. Po obzretí historických pamiatok sme hľadali rozhľadňu s výhľadom na celé mesto a mali sme šťastie, pretože aj nad Košicami sa jedna nachádza – vyhliadková veža Hradová.

  • Kraj: Košický
  • Obec: Košice
  • Pohorie: Čierna hora
  • Výška: 21,5 metra
  • Naše hodnotenie:
    • Ivka – 6 bodov
    • Miky – 5 bodov
  • Mapa našej trasy
Vyhliadková veža Hradová
Vyhliadková veža Hradová

Vyhliadková veža Hradová je rozhľadňa nad metropolou východu – Košicami, nachádza sa ma rovnomennom vrchu Hradová. Z centra mesta sme využili MHD na prepravu až takmer k rozhľadni.

Začíname na zastávke MHD – Vyhliadková veža, odkiaľ cesta k rozhľadni trvá približne 20 minút. Celá trasa prechádza lesom a len veľmi mierne stúpa, je vhodná aj pre kočík, prípadne invalidný vozík.

Rozhľadňa Hradová sa nachádza v nadmorskej výške 466 metrov, má 3 vyhliadkové plošiny a poskytuje kruhový výhľad na mesto Košice a neďaleké pohoria. Na najvyššom podlaží sa nachádzajú informačné tabule, ktoré popisujú okolité kopce, aby aj turisti z iných kútov Slovenska vedeli, čo vlastne vidia. Je možné pozorovať aj pamiatky v meste, napríklad Dóm svätej Alžbety. Do rozhľadne sa platí aj symbolické vstupné.

Pri návšteve Košíc určite odporúčame túto rozhľadňu navštíviť, pre miestnych obyvateľov sa zase jedná o ideálnu voľbu na víkendovú prechádzku.

Košice, výhľad z vyhliadkovej veže Hradová
Košice

Moje hodnotenie – 5 bodov

Zvolil som podobné hodnotenie ako pri ostatných rozhľadniach nad veľkými mestami z dôvodu, že opäť gro výhľadu tvorí mesto.

Ako neznalec miestnych kopcov však veľmi oceňujem informačné tabule umiestnené na vyhliadkovej plošine. Taktiež ma zaujalo okolie rozhľadne, ktoré je pomerne pekne upravené a aj samotná prístupová cesta je v podstate veľmi príjemná prechádzka lesom.

Opäť teda túto rozhľadňu odporúčam rodinám s deťmi a tiež ľudom, ktorých zaujíma ako vyzerajú Košice „zhora“.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *