Veľká Rača – na hraniciach Slovenska a Poľska

Veľká Rača (1.236 m n. m.) je najvyšší vrch Kysuckých Beskýd a tiež regiónu Kysuce (a aj okresu Čadca). Leží približne 12 km východne od Čadce. Na poľskej strane Veľkej Rače sa nachádza aj horská chata. Dá sa sem vystúpiť z Oščadnice (náš prípad), Zborova nad Bystricou, Starej a Novej Bystrice a samozrejme aj z Poľska.

Turistiku opisovanú v tomto článku sme absolvovali pred takmer 2 rokmi – 8.mája 2019. Celá trasa sa nachádza v okrese Čadca.

Okres Čadca
Červená čiara = štátna hranica (naľavo SVK – okres Čadca, napravo Poľsko)

Najprv hore zjazdovkou Dedovka

Auto nechávame na parkovisku Dedovka, ktoré je frekventované najmä v zime vďaka tomu, že je tu aj spodná stanica jednej z lanoviek lyžiarskeho strediska Snowparadise Veľká Rača.

Na začiatok nepoužívame turistické značenie, pretože to vedie na hrebeň okľukou. Vydávame sa smerom hore po zjazdovke (zospodu je to ľavá zjazdovka). Najprv stúpame len veľmi mierne, prudšie úseky sú až v tzv. „esíčku“ a za ním je chodník opäť mierny, ale strmší ako na začiatku. Prichádzame do bodu, kde sa spájajú obe zjazdovky na Dedovke a s týmto spojením prichádzajú aj prvé výhľady až do Česka, smerom na Moravsko-Sliezske Beskydy.

O chvíľu už vidíme hornú stanicu lanovky na Dedovke, čo nám zároveň signalizuje hrebeň. V týchto miestach sa aktuálne (14.3.2021) už nachádza rozhľadňa, v čase našej túry tu však ešte žiadna nestála. Namiesto toho nás zaujala chata/hotel Plemenár, ale po dlhšej debate sme sa dohodli, že sa zastavíme osviežiť až na spiatočnej ceste.

S hrebeňom prichádza aj turistická značka modrej farby, ktorú však za ani nie 10 minút meníme za zelenú. Ďalším bodom na našej trase je horná stanica lanovky Marguška a potom posledná stanica Laliky. Od tohto bodu opúšťame lyžiarske stredisko a smerujeme lesom na vrchol. Z Lalikov na vrchol je to približne 45 minút po chodníku s príjemným sklonom.

Veľká Rača – najvyšší bod Kysúc, okresu Čadca a aj Kysuckých Beskýd

Samotný vrchol Veľkej Rače tvorí čistinka s vyhliadkovou plošinou, ktorá poskytuje kruhový výhľad. Možno pozorovať najmä okolité vrchy a susedné pohoria, ale aj Krivánsku Fatru a pri vhodných podmienkach dokonca aj Tatry.

Zaujímavosť: Veľká Račá sa nachádza v hlavnom hrebeni Kysuckých Beskýd. Týmto hrebeňom vedie rozvodnica (rozvodie) dvoch známych riek – Dunaja a Visly. Vrch leží v CHKO Kysuce a slovenskú časť chráni rovnomenná NPR.

Veľká Rača je podľa nášho názoru nielen najvyšší, ale aj jeden z najkrajších vrcholov na Kysuciach. Kebyže bývame v okrese Čadca, tak počas aktuálneho lockdown-u by sme ju určite radi navštívili!

dav

Parametre trasy – Veľká Rača (po turistickej značke podľa Mapy.cz)

  • Štart: Parkovisko Dedovka
  • Hlavný bod: Veľká Rača (1.236 m n. m.)
  • Koniec: Parkovisko Dedovka
  • Trasa: Parkovisko Dedovka -> Príslop -> Veľká Rača -> Príslop -> Parkovisko Dedovka
  • Vzdialenosť: 14,3 km (Mapy.cz)
  • Stúpanie: 637 m (Mapy.cz)
  • Klesanie: 637 m (Mapy.cz)
  • Čas: 5 hodín (Mapy.cz)
  • Mapa oficiálnej trasy podľa Mapy.cz
Bledomodrá farba – oficiálna trasa po značkách, Červená – naša skratka

Veľká Rača – zimná edícia (ski-touring)

Na Veľkú Raču sa oplatí chodiť celoročne. Letná turistika má svoje čaro, ale určite sa oplatí vyskúšať aj zimný ski-touring. Fotky zo zimnej edície nám poskytol Juraj Janik, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.

Výhľad z vrchola
V popredí poľská chata, napravo Veľký Rozsutec a Stoh, naľavo Tatry
Vyhliadková plošina na vrchole
Celý vrchol Veľkej Rače

About Post Author