Rozhladne na Slovensku – Chodník korunami stromov Bachledka

Najlepší výhľad na okolie je z vtáčej perspektívy. Keďže človek nevie lietať, rozhodol sa stavať rozhľadne, ktoré tiež ponúkajú úžasné výhľady na okolie. Na Slovensku máme veľa rozhľadní a nové neustále pribúdajú. Veľa z nich som navštívil, či už s kamošmi alebo s Ivkou. Preto som sa rozhodol napísať o každej rozhľadni, ktorú som navštívil krátky článok. Ako bonus som pridal aj vlastné hodnotenie (0-najhoršie, 10-najlepšie).

Možno si práve hovoríš, prečo som zaradil chodník korunami stromov medzi rozhľadne? Dôvod je jednoduchý, tento chodník má na svojom konci 32 metrov vysokú rozhľadňu, z ktorej je brutálny výhľad nielen na Belianske Tatry.

  • Kraj: Prešovský
  • Obec: Ždiar
  • Pohorie: Spišská Magura
  • Výška: 32 metrov
  • Naše hodnotenie:
    • Ivka – 8 bodov
    • Miky – 9 bodov
  • Mapa našej trasy
Chodník korunami stromov Bachledka
Vyhliadková veža chodníka korunami stromov

Chodník korunami stromov Bachledova dolina je jedna z novších turistických atrakcií na Slovensku, bol otvorený v roku 2017 a okolie sa ešte stále buduje.

Naša turistická časť …

Z obce Ždiar, časť Bachledova dolina, premáva až ku chodníku spoplatnená lanovka. My však máme radi prechádzky a turistiku, takže sa sem vydáme z obce Ždiar pešo. Začíname na autobusovej zastávke Ždiar,,Bachledova dol.rázc., odkiaľ nás takmer až po chodník bude sprevádzať žltá turistická značka. Prvý úsek našej trasy má približne 3 kilometre a je celý po asfaltovej ceste, zhruba v polke tejto cesty míňame aj spodnú stanicu lanovky. Po troch kilometroch sa asfaltová cesta zatáča prudko doľava, ale my pokračujeme po žltej značke doprava smerom do lesa, kde začína stúpanie. Sklon lesného chodníčka je pomerne prudký, ale máme veľa času a nikam sa neponáhľame. Väčšina ľudí, ktorí sa rozhodli ísť pešo stúpa priamo popod lanovku a my sme preto na našej trase nestretli nikoho.

Keď sa sklon cesty zmierni, prichádzame k rázcestiu Malá Poľana, kde opúšťame žltú značku a záverečný úsek, približne 400 metrov po takmer rovine, už sledujeme modré a zelené značenie. Celá trasa nám kľudným tempom trvala približne 1 hodinu a 15 minút.

Chodník korunami stromov Bachledka
Prvé pohľady na vyhliadkovú vežu

Chodník korunami stromov Bachledka

Vstup je platený a treba rátať aj s čakaním a veľkým počtom ľudí. Dĺžka chodníka je 1234 metrov, z čoho zhruba polovica je samotný chodník a zvyšok je dĺžka chodníka na vyhliadkovej veži, ktorá sa nachádza na konci. Celý chodník aj s výstupom na vežu je bezbarierový a preto tento výlet môže absolvovať ktokoľvek, kto má chuť, avšak samozrejme treba rátať s použitím lanovky.

Pekné výhľady na okolie sa naskytnú už z chodníka, do nášho článku sme však Bachledku zaradili kvôli vyhliadkovej veži. Odtiaľ sa naskytá výborný kruhový výhľad na celé okolie tejto atrakcie, ďalej môžme vidieť nádhernú panorámu Belianskych Tatier, alebo aj známy vrchol Pienin – Tri Koruny, ktorý sa nachádza už v susednom Poľsku. Pre odvážlivcov sa na hornej plošine veže nachádza sieť, po ktorej sa môžu prejsť a pre ostatných sú tu zase lavičky na príjemne posedenie.

Túto atrakciu rozhodne odporúčame navštíviť aspoň raz, najlepšie však 2-krát. Raz v lete a raz v zime. Je potrebné rátať, že takýto výlet bude o niečo drahší ako prechádzka na rozhľadňu na najbližšom kopci.

Belianske Tatry
Výhľad z veže na Belianske Tatry

Moje hodnotenie – 9 bodov

Rozhodol som sa udeliť tejto rozhľadni 9 bodov, ale hodnotenie začnem trošku prekvapivo najprv negatívami. Keďže chodník korunami stromov Bachledka je najznámejšia atrakcia tohto typu na Slovensku, tak je potrebné očakávať vyššie ceny a samozrejme veľa ľudí.

A teraz šup na pozitíva, prechádzka na úrovni vrcholov okolitých stromov je fakt úžasná a už zo samotného chodníka je dobrý výhľad na všetky strany. Takisto sa na chodníku nachádzajú aj menšie atrakcie, ktoré ocenia najmä malé deti alebo tiež ja s Ivkou 😀

To najlepšie z tejto atrakcie je však samotný výhľad z veže. Mňa osobne najviac zaujal výborný výhľad na Belianske Tatry a tiež na najznámejší vrch Pienin – Tri Koruny. Jediná škoda, že tobogán bol v čase našej návštevy mimo prevádzky, tak sme dole museli po svojich.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 komentáre “Rozhladne na Slovensku – Chodník korunami stromov Bachledka”