Ležia hneď vedľa seba, väčšina ľudí ich navštívi v rámci jednej turistiky a predsa sú na pohľad úplne rozdielne. Tlstá (1.373 m n. m.) a Ostrá (1.264 m n. m.) sú vrcholy nachádzajúce sa v pohorí Veľká Fatra nad obcou Blatnica.
Vyššia Tlstá pôsobí (najmä pri pohľade z Ostrej) naozaj mohutne a má jeden z najrozľahlejších vrcholov na Slovensku. Jej južné svahy lemujú vysoké skalné steny, čím sa jednoznačne odlišuje od iných známych veľkofatranských vrcholov ako sú Krížna, Ostredok, Ploská, Borišov alebo Rakytov. Naopak vrchol (alebo skôr vrcholy) Ostrej tvoria skalné veže, ktoré sú dobre viditeľné najmä z juhu, pri pohľade z Tlstej (zo severu) ich takmer nevidno.
Vápennou dolinou po modrej na Tlstú
Keďže sa jedná o známu turistickú destináciu, tak na Tlstú aj Ostrú vedie viacero výstupových trás. My si v tomto článku popíšeme pravdepodobne najobľúbenejší variant. Parkujeme na parkovisku za obcou Blatnica v ústí Gaderskej doliny, ktorá je veľmi známa najmä medzi cyklistami. Približne 1,5 kilometra pokračujeme po asfaltovej ceste ďalej dolinou, ktorú pri smerovníku Ústie Vápennej doliny vymeníme za modrú turistickú značku a smerujeme do lesa.
Chodník najprv stúpa len veľmi pozvoľna, postupne sa však sklon diametrálne mení. Podľa segmentov v aplikácii Strava má chodník v týchto pasážach priemer okolo 30%. Po chvíli sa však našťastie pred nami objavuje náš prvý dnešný cieľ, ktorým nie je žiaden vrchol, ale jaskyňa Mažarná. Jaskyňa je voľne prístupná, preto zapíname čelovky a vydávame sa na prieskum. Jej dĺžka je približne 130 metrov, nájdeme tu sintrové jazierka a veľa stalagnátov, my sme mali šťastie aj na netopiera.
Po preskúmaní jaskyne a najmä načerpaní nových síl pokračujeme ďalej hore kopcom. Tesne nad jaskyňou sa nachádza jediný exponovaný úsek na Tlstej, ktorý je však naozaj prekonateľný. Konečne prichádzame na serpentíny, čo znamená aj oveľa príjemnejší sklon chodníka. Postupne začínajú ubúdať stromy a my sa blížime k vrcholu.
Vrchol Tlstej pôsobí ako lúka s niekoľkými skalnými útvarmi. Najvyšší bod pravdepodobne označuje tyč neďaleko smerovníka, kde sa však dlho nezdržiavame a radšej si ideme nájsť miesto na dlhší oddych a občerstvenie. Výhľad z vrchola je takmer 360-stupňový:
- smerom priamo na sever je krytý stromami, severozápadne však pekne vidno fatranské Kriváne alebo Suchý
- na západ sa rozprestiera celá Turčianska Kotlina a za ňou hrebeň Lúčanskej Malej Fatry s Minčolom, Krížavou alebo Kľakom
- juhozápadne sa týči Vtáčnik
- na juhu vidíme náš dnešný posledný cieľ Ostrú a v diaľke Kremnické vrchy s Flochovou
- smerom na východ môžeme pozorovať napríklad Krížnu alebo Ostredok
Cez najvyšší bod až na Ostrú
Opúšťame Tlstú a po zelenej značke mierime k najvyššiemu bodu dnešnej túry, ktorý sa nachádza vo výške 1 414 metrov. Zámerne sme hneď neuviedli názov, pretože tento vrchol sa najznámejších online mapách alebo na Wikipédii nazýva Lubená, na smerovníku však prekvapí názov Bágľov kopec. Každopádne jedná sa o nevýrazný zalesnený vrchol. Po prejdení tohto miesta chodník začína mierne klesať a následne prvé väčšie stúpanie nás privádza na prvú skalnú vežu – Zadná Ostrá, kde meníme zelenú značku za žltú. Z tohto miesta už pekne vidíme aj vrchol Ostrej, avšak ešte predtým nás čaká krátky zostup do sedla Ostrej.
Zo sedla to je na vrchol už iba približne 10 minút, avšak v pomerne dosť exponovanom teréne, takže odporúčame len zdatnejším turistom bez strachu z výšok. Prekonávame niekoľko reťazí, zaistených schodov, skalné okno, opäť reťaze a sme konečne na vrchole. Ostrá na rozdiel od Tlstej má úzky skalnatý vrchol, ktorý je vhodný na pár fotiek, ale potom je už lepšie zvoliť presun pár metrov nižšie, kde je možnosť si sadnúť.
Vrchol Ostrej ponúka podobné výhľady ako Tlstá, avšak smerom na východ sa otvára výhľad aj na Ploskú alebo Borišov. Práve z Ostrej je aj najkrajší výhľad na susednú Tlstú, na ktorej vyniknú skalné steny.
Z vrchola je potrebné zostúpiť rovnakou trasou naspäť do sedla Ostrej, kde ostávame verný žltej turistickej značke. Namiesto Zadnej Ostrej ale vedú naše kroky k smerovníku Muráň, od ktorého je možné sa vydať ďalej po modrej značke 2 smermi. Hore kopcom na Tlstú alebo dole dolinou Konský dol takmer až ku autu.
Konský dol je veľmi pekná dolina, ktorú nejeden milovník prírody určite ocení. My však máme v nohách už pomerne dosť kilometrov a aj výškových metrov a preto je náš hlavný cieľ dostať sa na parkovisko – čo však bude „chvíľu“ trvať, lebo táto dolina je nekonečná.
Zhrnutie a dôležité info
Jedná sa o veľmi peknú, avšak pomerne náročnú túru, ktorá zaberie približne 7 hodín a prekonáva 1 000 výškových metrov. Nie je vhodná pre malé deti, ľudí so strachom z výšok alebo psy, pretože na Ostrej sa nachádzajú prudké exponované úseky.
Dôležité informácie:
- Po ceste nie je prameň ani chata, takže je potrebné dbať na dostatočné zásoby vody
- Na väčšine miest nie je signál a preto odporúčame offline mapy alebo starú dobrú papierovú verziu
- Jaskyňa Mažarná je pekné spestrenie turistiky – pre lepší zážitok sa oplatí zbaliť si so sebou čelovku. Prosíme ale zbytočne neosvetľovať netopiere!
- Platené parkovisko sa nachádza na konci dediny Blatnica; tesne za vstupom do Gaderskej doliny sa nachádza neplatené lesné parkovisko (tu sme parkovali my)
- Turistické paličky na väčšine trasy veľmi pomôžu, naopak v úseku sedlo Ostrej – Ostrá sú nevhodné
Parametre trasy – Tlstá & Ostrá
- Štart: Gaderská dolina, parkovisko
- Hlavné body: Tlstá (1.373 m n. m.), Ostrá (1.264 m n. m.)
- Vedľajšie body: Jaskyňa Mažarná, Lubená (1.414 m n. m.)
- Koniec: Gaderská dolina, parkovisko
- Trasa: Gaderská dolina, parkovisko -> Ústie Vápennej doliny -> Jaskyňa Mažarná -> Tlstá -> Lubená -> Zadná Ostrá -> Sedlo Ostrej -> Ostrá -> Sedlo Ostrej -> Muráň -> Ústie Konského Dolu -> Gaderská dolina, parkovisko
- Vzdialenosť: 14,5 km (Mapy.cz) / 17,2 km (Strava)
- Stúpanie: 1.308 m (Mapy.cz) / 1.143 m (Strava)
- Klesanie: 1.308 m (Mapy.cz) / 1.143 m (Strava)
- Čas: 6 hodín a 25 minút (Mapy.cz) / 4 hodiny a 50 minút (Strava – čas pohybu) / 7 hodín (Strava – celkový čas)
- Meranie cez aplikáciu Strava
- Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Upozornenie: Kamarát meral trasu cez hodinky Garmin vívoactive 4 – prevýšenie aj čas pohybu sedia s údajmi zo Stravy, ale celková vzdialenosť túry je podľa Garmin-ov 15,9 kilometra.
Niekoľko fotiek do článku nám poskytol náš „spoluturista“ Juraj. Za tieto fotografie mu veľmi pekne Ďakujeme!