TOP 10 – najvyššie položené horské chaty na Slovensku

Prespávanie v horách je vždy veľký zážitok. Na Slovensku však nemôžeš nocovať len tak pod širákom kdekoľvek si zmyslíš. Vždy sa ale môžeš ubytovať v horskej chate a užiť si východ slnka na horách. Samozrejme tým získaš aj výborný východiskový bod pre svoju túru na ďalší deň. My ti prinášame zoznam 10 najvyššie položených chát na Slovensku.

Niektoré fotografie nám pre vytvorenie tohto článku poskytol Miloš Maxian. Za túto pomoc mu Ďakujeme!

Horské chaty na Slovensku

10. miesto Chata pri Zelenom plese (1.551 m n. m.) – Vysoké Tatry

Začíname na jednej z najkrajších chát na Slovensku. Chata pri Zelenom plese alebo inak nazývaná aj Brnčalka leží vo východnej časti Vysokých Tatier v doslova malebnom prostredí. Nad chatou sa vypína najvyššia stena na Slovensku – jedná sa o 900 metrov vysokú severnú stenu Malého Kežmarského štítu, ktorý je obľúbenou destináciou pre lezcov. Druhý ikonický vrch, ktorý si môžeš všimnúť na väčšine fotiek Brnčalky je Jastrabia veža. Tento vrch nepatrí medzi najvyššie, ale určite medzi vzhľadovo najzaujímavejšie.

Na chatu sa najľahšie dostaneš po žltej značke z parkoviska Biela voda. Chata pri Zelenom plese ti môže poslúžiť ako východiskový bod pre túry na Jahňací štít, ku Veľkému Bielemu plesu a následný prechod Belianskych Tatier alebo napríklad aj na Veľkú Svišťovku a Skalnaté pleso.

Kapacita: 56 osôb
Cena za noc aj s raňajkami: 30,5€/osoba – Zľava 10€ na preukaz James, KST, ČHS, KČT
Núdzový nocľah vo vlastnom spacáku: 18,5€/osoba
WEB – Chata pri Zelenom plese

Článok na YNTA.sk – Chata pri Zelenom plese – najkrajšia chata v Tatrách?

Chata pri Zelenom plese
Chata pri Zelenom plese


9. miesto Útulňa Ďurková pod Chabencom (1.623 m n. m.) – Nízke Tatry

Ako už názov napovedá v tomto prípade sa nejedná o klasickú horskú chatu, ale o útulňu, ktorá má ambíciu stať sa chatou. Za nocľah sa tu normálne platí a je aj možnosť stravovania. Útulňa Ďurková sa nachádza pri hlavnom hrebeni Nízkych Tatier medzi vrchmi Ďurková a Chabenec.

Prístupová trasa ku útulni vedie z obce Jasenie po modrej, resp. zelenej turistickej značke. Oveľa pravdepodobnejšie sem však prídeš z hlavného hrebeňa, pretože táto útulňa sa využíva najmä ako nocľah pri hrebeňovke Nízkych Tatier. Pokiaľ absolvuješ tento náročný prechod hrebeňom z východu na západ, tak útulňa Ďurková je tvoja posledná nočná zastávka pred príchodom na Donovaly.

Kapacita: 33 osôb + 20 núdzovo
Cena za noc (lôžko/núdzovo v jedálni): 7€/osoba
– nie je možné urobiť rezerváciu vopred

Útulňa Ďurková, foto Michal Klajban

8.miesto Horský hotel Sliezsky dom (1.670 m n. m.) – Vysoké Tatry

Sliezsky dom (4-hviezdičkový hotel) je jediný horský hotel v tomto rebríčku. Nachádza sa vo Velickej doline pri brehoch Velického plesa pod masívom Gerlachu. Takže pokiaľ máš rád hory, ale aj luxus, tak tento hotel je pre teba správna voľba.

Ku Sliezskemu domu vedie viacero prístupový trás. Z Tatranskej Polianky to je zelená značka, z Tatranských Zrubov modrá a z Nového Smokovca žltá značka. Všetky tieto značky sa po ceste spoja a nakoniec ťa ku hotelu dovedie zelené značenie. Navyše z Tatranskej Polianky sa sem vieš dostať aj po značenej cyklotrase.

Hotel môžeš použiť aj ako východiskový bod pre túru smerom na Poľský hrebeň a Východnú Vysokú, prípadne na neznačené trasy (napr. s horským vodcom) na Gerlachovský štít alebo Bradavicu.

Kapacita: 120 osôb
Turistická izba za noc: 24€/osoba
Klasická izba za noc: od 90€/izba
WEB – Horský hotel Sliezsky dom

Článok na YNTA.sk – Luxus v horách – Horský hotel Sliezsky dom

Horský hotel Sliezsky dom
Velické pleso a Sliezsky dom

7.miesto Skalnatá chata (1.725 m n. m.) – Vysoké Tatry

Táto chata leží priamo na Tatranskej magistrále (červená značka), žiaľ je príliš malá a preto neposkytuje ubytovanie. V okolí chaty je zvyčajne rušno, pretože neďaleko nájdeš Skalnaté pleso a najmä prestupnú stanicu lanovky na Lomnický štít alebo v zime aj lyžiarske stredisko.

Ku chate sa vieš dostať po vyššie spomínanej Tatranskej Magistrále z juhu od Zamkovského chaty alebo zo severu od Brnčalky a tiež z Tatranskej Lomnice po zelenej značke.

WEB – Skalnatá chata

Článok na YNTA.sk – Skalnatá chata pod Lomnickým štítom

Skalnatá chata
Skalnatá chata

6.miesto Chata generála Milana Rastislava Štefánika (1.740 m n. m.) – Nízke Tatry

Opäť sme v Nízkych Tatrách, túto chatu nájdeš po najvyšším vrcholom tohto pohoria – na južných svahoch Ďumbiera. Chata generála Milana Rastislava Štefánika alebo skrátene Štefánička leží na najznámejšej turistickej magistrále na Slovensku, ktorá sa nazýva Cesta hrdinov SNP (červená značka). Vedie z Duklianskeho priesmyku až na Devín o celkovej dĺžke cca 750-770km (viaceré zdroje uvádzajú rôzne). Cesta hrdinov SNP v Nízkych Tatrách zároveň tvorí hrebeňovku.

Ku chate sa vieš dostať teda po hrebeni (červená značka) alebo z južnej strany Nízkych Tatier – z autobusovej zastávky Tále, hotel Partizán po zelenej a tiež z Mýta pod Ďumbierom po žltej značke. Môžeš tu prenocovať počas prechodu hrebeňa Nízkych Tatier, prípadne sa občerstviť pri túre na Ďumbier a Chopok z juhu.

Kapacita: 70 osôb
Cena za noc s raňajkami: od 28€/osoba,
Zľavnené ceny nocľahu: 17€/noc (členovia KST, KČT, OTK, NFI a deti do 15 rokov), 23€/noc (členovia VHT, IAMES, ČHS, HZS, HS), zadarmo (deti do 6 rokov)
WEB – Chata generála M. R. Štefánika

Chata generála M. R. Štefánika

5.miesto Chata pod Soliskom (1.840 m n. m.) – Vysoké Tatry

Ďalšia chata, ku ktorej si to môžeš poctivo vyšľapať alebo sa vyviezť lanovkou, je Chata pod Soliskom. Hrebeň Solísk je ľahko identifikovateľný už aj z diaľnice popod Tatry, pretože na južnom svahu Predného Soliska je zjazdovka, ktorá je veľmi dobre viditeľná.

Na chate môžeš prespať alebo sa aspoň občerstviť pri ceste na Predné Solisko, ktoré je jedným z najľahšie dostupných vrcholov v Tatrách. Dostaneš sa sem už spomínanou lanovkou alebo poctivo po modrej značke od Štrbského plesa, prípadne rovnako po modrej z Furkotskej doliny.

Kapacita: 11 osôb
Cena klasického ubytovania za noc: 80€/izba
Cena prespatia v jedálni: 20€/osoba – Pozn. po zatvorení reštauračnej časti chaty je možnosť prespať na stoloch, kde sa cez deň jedáva.
WEB – Chata pod Soliskom

Článok na YNTA.sk – Chata pod Soliskom a Predné Solisko

Chata pod Soliskom
Okolie chaty – horná stanica lanovky zo Štrbského plesa

4.miesto Zbojnícka chata (1.960 m n. m.) – Vysoké Tatry

Zbojnícka chata, ľudovo prezívaná Zbojníčka leží v závere Veľkej Studenej doliny. Chata má celoročnú prevádzku, takže sa sem dostaneš aj v zime. Môžeš tu prenocovať pri túre cez Priečne sedlo alebo cez sedlo Prielom.

Na Zbojníčku sa najľahšie dostaneš zo Starého Smokovca po zelenej cez Hrebienok a následne po červenej ku smerovníku Rázcestie nad Rainerovou chatou, kde odbočíš na modrú značku, ktorá ťa dovedie až do cieľa. Ako alternatívu Ti ešte môžeme uviesť trasu z Tatranskej Lesnej okolo Vodopádov Studeného Potoka, kde vymeníš žltú za modrú značku a tá ťa opäť dovedie až ku Zbojníčke.

Kapacita: 16 osôb
Cena klasického ubytovania za noc: 80€/izba
Cena prespatia v jedálni: 20€/osoba – Pozn. po zatvorení reštauračnej časti chaty je možnosť prespať na stoloch, kde sa cez deň jedáva.
WEB – Zbojnícka chata

Článok na YNTA.sk – Priečne sedlo – z Térynky na Zbojníčku

Zbojnícka chata
Zbojnícka chata

3.miesto Kamenná chata pod Chopkom (2.000 m n. m.) – Nízke Tatry

Bronz putuje do Nízkych Tatier. Prekvapenie? Prakticky priamo vedľa hornej stanice lanovky na Chopku – Rotunda (2.004 m n. m.) nájdeš Kamennú chatu (Kamienku). Z chaty na vrchol Chopku musíš ešte prekonať „závratných“ 25 výškových metrov. Kamienka podobne ako Chata generála M. R. Štefánika leží na ceste hrdinov SNP (červená značka).

Okrem hrebeňovky sa sem vieš dostať aj z Demänovskej doliny (severná strana Chopku) po modrej a tiež od chaty Trangoška (južná strana Chopku) po žltej značke.

Kapacita: 20 osôb
Cena ubytovania za noc s raňajkami: 28€/osoba – letná sezóna, 35€/osoba – zimná sezóna
50% zľava pre deti vo veku 6-12 rokov (s lôžkom a raňajkami), v letnej sezóne deti 3-5 rokov – 6€ za noc, deti do 3 rokov zadarmo (oboje bez nároku na lôžko), v zimnej sezóne sa ubytovanie deťom do 6 rokov neodporúča
WEB – Kamenná chata pod Chopkom

Článok na YNTA.sk – Novembrové Nízke Tatry – Chopok, Ďumbier, Dereše

Chopok a Kamenná chata pod Chopkom
Kamenná chata pod Chopkom

2.mieste Téryho chata (2.015 m n. m.) – Vysoké Tatry

Na druhom mieste figuruje chata, ktorá sa už môže pýšiť titulom najvyššie položená chata na Slovensku – s celoročnou prevádzkou. Téryho chatu nájdeš v Malej Studenej doline vedľa Piatich Spišských plies. Stráviť noc sa tu oplatí napríklad pri túre cez Priečne sedlo, prípadne cez sedlo Sedielko (2.376 m n. m.), ktoré je najvyššie položené turisticky prístupné sedlo vo Vysokých Tatrách alebo tu prenocuj len tak a uži si tatranskú atmosféru.

Ku chate sa môžeš vydať zo Starého Smokovca (zelená), z Tatranskej Lesnej (žltá) alebo z Tatranskej Lomnice (modrá). Všetky tieto trasy sa spoja v okolí Hrebienka a Vodopádov Studeného potoka. Následne pokračuješ po červenej ku Zamkovského chate a potom hore Malou Studenou dolinou po zelenej značke.

Kapacita: 24 osôb
Cena ubytovania za noc s raňajkami: 28€/osoba
Núdzové prespatie: 12€/osoba
WEB – Téryho chata

Článok na YNTA.sk – Malou Studenou dolinou na Téryho chatu
Článok č.2 na YNTA.sk – Priečne sedlo – z Térynky na Zbojníčku

Téryho chata
Téryho chata

1.miesto Chata pod Rysmi (2.250 m n. m.) – Vysoké Tatry

Najvyššie položenú chatu na Slovensku nájdeš pod najvyšším voľne prístupným vrcholom – pod Rysmi. Chata pod Rysmi je v prevádzke iba v letnej sezóne (od 15. júna do 31. októbra). Môžeš tu prenocovať práve pri túry na vrchol Rysov. Chata je podobne ako viacero tatranských chát zásobovaná nosičmi. Nájdeš tu aj jednu známu atrakciu Tatier – ikonické panoramatické WC (latrínu).

Ku chate sa dostaneš od Štrbského plesa po červenej, ktorú pri Popradskom plese vymeníš za modrú a následne na rázcestí pri Žabom potoku sa vydáš opäť po červenej značke.

Kapacita: 20 osôb v nocľahárni + 20 osôb núdzovo
Cena za noc: 24€
Členovia spolku JAMES, KST, KČT, ČHS, ÖTK- zľava 50%
WEB – Chata pod Rysmi

Chata pod Rysmi
Panoramatické WC pri Chate pod Rysmi

BONUS! Núdzové útočisko Kráľova hoľa (1.948 m n. m.) – Nízke Tatry

Na Kráľovej holi v budove rádiokomunikácií je malá neuzamknutá miestnosť s dvoma drevenými lavicami a radiátorom. Pri prechode hlavného hrebeňa Nízkych Tatier je možné sa tu schovať pred zlým počasím, prípadne núdzovo prespať na zemi.

V tomto prípade sa nejedná o chatu s občerstvením a plateným nocľahom, ale považujeme za dôležité spomenúť v našom článku aj túto núdzovú možnosť, ktorá môže niekedy aj zachrániť život.

Informačná tabuľa


About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “TOP 10 – najvyššie položené horské chaty na Slovensku”