Dlhý okruh okolo obce Povina
Už v niektorých minulých článkoch sme spomínali, že okres Kysucké Nové Mesto je s výnimkou mestských okresov Bratislavy a Košíc najmenším na Slovensku. Napriek tomu sa snažíme vymýšľať aj dlhšie – aspoň poldňové túry. Turistika v tomto článku sa uskutočnila 9.januára 2021 a nazvali sme ju Povinský okruh, pretože takmer celá trasa obchádza dedinu Povina.
Začíname približne o 7:15 priamo v Kysuckom Novom Meste odkiaľ sa popri ceste presúvame do obce Povina, kde začíname stúpať po lúke okolo chatárskej oblasti. Nad chatami vchádzame do lesa a držíme sa na vyjazdenej lesnej ceste, ktorá sa neskôr rozdvojuje a my sme si samozrejme najprv vybrali nesprávnu možnosť. Zatiaľ ideme takpovediac za nosom, pretože v týchto miestach sa nenachádza žiadne turistické značenie, našim cieľom je vyjsť na hrebeň a pokračovať po ňom. Na druhý pokus sa nám to už darí.
Prvým pomenovaným vrcholom našej dnešnej túry je Skáčkova hora (732 m n. m.). Že sme dosiahli vrchol vieme len podľa online máp, pretože vrcholové značenie by si tu hľadal márne. Pokračujeme ďalej po hrebeni až k prvému smerovníku Žihľavný grúň, ktorý symbolizuje, že sme sa dostali na značený chodník. Od tohto smerovníka je možné zbehnúť aj do Poviny k bývalému hotelu Jedľovina a pokračovať smerom na južné kopce, my však ideme obchádzkou naokolo dediny, stále po hrebeni.
Ďalej už po značenom chodníku
Po zelenej turistickej značke pokračujeme na ďalší kopec bez vrcholovej značky a tým je Priehyb (813 m n. m.). Počas celého dňa sme nestretli ani jedného turistu, iba troch poľovníkov. Pod Priehybom sa nachádza smerovník Nad Matúškovou, kde sa ku zelenému značeniu pridá aj červené a sprevádzajú nás na najvyšší bod dnešnej túry, ktorý sa nazýva Černatín.
Černatín (922 m n. m.) je kopec, ktorého vrchol sa nachádza mimo značených chodníkov. My dosahujeme len najvyšší bod na značenej trase a tým je smerovník Černatín (900 m n. m.) V tomto mieste sa turistické značky rozdeľujú. Zelená vedie do obce Radôstka, ktorá sa nachádza už v susednom okrese Čadca. Červená, ktorú si my vyberáme, ostáva v našom okrese a zavedie nás do sedla Meriadov, následne tesne popod vrchol Obelca ku smerovníku Pod Obelcom.
Opäť meníme značku, tentokrát pokračujeme po žltej ku smerovníku Skríželné. Celá trasa vedie lesmi a opäť nemáme šťastie na turistov, v tomto úseku sme stretli len jedného ochranára. Pôvodne sme plánovali od tohto smerovníku ísť aj na vrchol Ľadonhory, ale nakoniec sme zhodnotili, že na dnes stačilo. Nás už bolia nohy a najprv by sme museli celý kopec traverzovať a až potom začať stúpať po značke alebo ísť rovno hore od Skríželného – tadiaľ však nevedie značka a trasa je veľmi prudká. Ostávame teda na žltej značke a traverzom Stien prichádzame cez Budatínsku Lehotu až do Kysuckého Nového Mesta.
Dnešná túra je úspešne za nami. Povinskému okruhu patrí aj jedno NAJ. Je to zatiaľ najdlhší okruh, ktorý sme peši absolvovali iba v rámci okresu Kysucké Nové Mesto.
Parametre trasy – Okruh okolo obce Povina
- Štart: Kysucké Nové Mesto
- Hlavný bod: Cesta je cieľ – táto túra nemá hlavný bod
- Vedľajšie body: Skáčkova hora (732 m n. m.), Priehyb (813 m n. m.), Černatín – smerovník (900 m n. m.)
- Koniec: Budatínska Lehota
- Trasa: Kysucké Nové Mesto -> Povina-> Chatová oblasť -> Skáčkova hora -> Žihľavný grúň -> Priehyb -> Nad Matúškovou -> Černatín -> Sedlo Meriadov -> Pod Obelcom -> Skríželné -> Pod Holým vrchom -> Pod Poľanou -> Budatínska Lehota (Kysucké Nové Mesto)
- Vzdialenosť: 22,1 km (Mapy.cz) / 23,9 km (Strava)
- Stúpanie: 993 m (Mapy.cz) / 854 m (Strava)
- Klesanie: 988 m (Mapy.cz) / 849 m (Strava)
- Čas: 8 hodín (Mapy.cz) / 5 hodín a 35 minút (Strava – iba čas pohybu)
- Meranie cez aplikáciu Strava
- Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Pozn.: Fotografom na tomto výlete bol Miloš Maxian. Za poskytnutie foto mu Ďakujeme!