Pri cestách na trase Žilina – Bratislava nás vždy upútajú vyčnievajúce skalné bradlá pri Ilave. Dnes sme sa rozhodli ich neobdivovať len z diaľky, ale vydať sa rovno k nim. Auto parkujeme na menšom parkovisku nad obcou Vršatské Podhradie pod Vršatským hradným bralom. Spätne vieme poradiť, že sa oplatí ísť po ceste ešte ďalej pomedzi bradlá a zaparkovať až tam.
Vršatské bradlá sú prírodná rezervácia, je tu zakázaný voľný pohyb mimo značených trás. Okolo bradiel vedie náučný chodník „Okolo Vršatca – koruny Bielych Karpát“, po ktorom absolvujeme väčšinu dnešnej túry. Prvý, veľmi krátky úsek vedie po asfaltke pomedzi bradlá ku smerovníku Chata Vršatec. V tomto bode pribúda aj žlté turistické značenie a najmä krátke, ale prudké stúpanie.
Odbočka z náučného chodníka na druhý najvyšší vrchol Bielych Karpát
Po nastúpaní výškových metrov prichádzame k rázcestiu pod Chmeľovou. Jedná sa o najvyššie položený bod na náučnom chodníku. My však na chvíľu opúšťame náučný chodník a pokračujeme v stúpaní po žltej značke na Chmeľovú. Smerovník ukazuje 15 minút a tento čas sme viac-menej aj dodržali.
Chmeľová (925 m n. m.) je druhý najvyšší vrchol Bielych Karpát. Leží v ich severnej časti v lokalite Vršatské bradlá. Na vrchole je čistinka, ktorá ponúka pekný výhľad na Vršatské bradlá, Strážovské vrchy alebo Považský Inovec. Túra okolo bradiel nie je moc vyhliadková, preto odporúčame obetovať 30 minút a ísť sa pozrieť aj sem.
Poza Vršatské bradlá až na lúky s výhľadom na Malú Fatru
Vraciame sa naspäť ku rázcestiu Pod Chmeľovou a odtiaľ pokračujeme po náučnom chodníku ďalej. Síce je pekný teplý jarný deň a na prvý pohľad po snehu ani stopy, tak v týchto úsekoch sú pomerne hlboké snehové polia, pretože slnečné lúče tu moc priestoru nedostávajú. Chodník od rázcestia klesá cez les až po lúku nad obcou Červený kameň. Nachádzame sa na severnej strane Vršatských bradiel a prvýkrát sa nám otvoril výhľad priamo z náučného chodníka. Vidíme blízke okolie, ale zozadu na nás vykúkajú aj zasnežené vrcholy Malej Fatry (najmä z Lúčanskej časti, ale vidno aj Krivánsku).
Na lúke sa oddeľuje žltá značka, ktorá vedie do Červeného Kameňa. My ostávame na náučnom chodníku a po chvíli prichádzame na asfaltovú cestu, ktorá nás dovedie až naspäť k autu. Kým rázcestie pod Chmeľovou je najvyšší bod náučného chodníka, tak miesto, kde sa pripájame na asfaltku je naopak najnižší. Čaká nás ešte niekoľko prudších stúpaní až sa nad nami vynoria Vršatské bradlá v svojej plnej kráse. Konečne ich vidíme ešte krajšie ako z diaľnice.
Bonus na záver – hrad Vršatec
Postupne sa sklon cesty úplne vyrovná a prichádzame do Vršatského Podhradia, ktorým prechádzame a už nás čaká len krátky záverečný výšvih naspäť k autu. Okruh sme absolvovali a túru môžeme ukončiť. Priamo nad nami sa však nachádza ešte jedna zaujímavosť tejto lokality a tou je zrúcanina hradu Vršatec. Od auta ku zrúcanine to je menej ako 5 minút, takže sme sa rozhodli ešte sa sem vybehnúť pozrieť.
Hrad Vršatec je typický stredoveký hrad, jeden z najvyššie položených na Slovensku. Hrad bol postavený na vápencových skalách a je charakteristický tým, že medzi jednotlivými jeho časťami sú veľké prevýšenia. V minulosti slúžil ako strážny hrad na severozápadnej hranici Uhorska.
Po návšteve hradu túru ukončujeme na kofole a káve v hoteli „Wellness Hotel Jason“, ktorý má aj reštauráciu a je postavený priamo pod Vršatskými bradlami.
Zhrnutie túry po náučnom chodníku Vršatské bradlá
Túra okolo Vršatských bradiel je jednoduchá, aj keď sa tu vyskytujú 2 prudšie stúpania. Polovica trasy vedie po lesnom chodníku a druhá po asfaltovej ceste. Z lesného chodníka je výhľad až úplne na konci, preto odporúčame si urobiť krátku zachádzku na vrch Chmeľová, ktorý poskytuje pekný výhľad na okolie. Najkrajší pohľad na Vršatské bradlá sa naskytne v záverečnom úseku po asfaltovej ceste smerom do obce Vršatské podhradie. Túra je vhodná aj pre malé deti a domácich miláčikov.
Parametre trasy – Okolo Vršatca
- Štart: Parkovisko pod Vršatským hradným bralom
- Hlavné body: Vršatské bradlá, Chmeľová (925 m n. m.), Hrad Vršatec
- Koniec: Parkovisko pod Vršatským hradným bralom
- Trasa: Parkovisko -> Chata Vršatec -> Rázcestie pod Chmeľovou -> Chmeľová -> Rázcestie pod Chmeľovou -> lúky na sever od Vršatským bradiel -> Božie muky (začiatok asfaltového úseku) -> Sedlo Chotuč -> Vršatské podhradie -> Parkovisko -> Hrad Vršatec -> Parkovisko
- Vzdialenosť: 7 km (Mapy.cz) / 8 km (Strava)
- Stúpanie: 534 m (Mapy.cz) / 508 m (Strava)
- Klesanie: 534 m (Mapy.cz) / 508 m (Strava)
- Čas: 3 hodiny (Mapy.cz) / 2 hodiny a 30 minút (Strava – iba čas pohybu)
- Meranie cez aplikáciu Strava
- Mapa našej trasy podľa Mapy.cz